Güncel

Valinin talimatıyla 131 iş yerine kapatılıyor!

Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu’nun sözlü talimatı üzerine Bağlar Belediyesi kayyumu AKP’li Hüseyin Beyoğlu ilçedeki 131 iş yerini kapatma kararı aldı

Diyarbakır’da rant amaçlı kaçak yapılaşmaya karşı duran Türk Mühendis ve Mimarlar Odaları Birliği’ni (TMMOB) hedef alan Büyükşehir Belediyesi kayyımı Vali Münir Karaloğlu’nun “sözlü talimatı” üzerine Bağlar ilçesinde bulunan 131 iş yerinin kapatılması kararı alındı.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından AKP’li Hüseyin Beyoğlu’nun atandığı Bağlar Belediyesi Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü, 5 Nisan mahallesindeki Sakarya Caddesi’nde bulunan 131 iş yerinin “ruhsatsız” oldukları gerekçesiyle kapatılmasını istedi.

Mezopotamya Ajansı’ndan (MA) Ergin Çağlar’ın haberine göre; Belediyenin atanmış encümenleri, 23 Aralık’ta yaptığı toplantıda müdürlüğün talebini kabul etti. Kararda, “Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü’nün 22.12.2021 tarih ve 17186 sayılı yazı ve eklerine istinaden Belediyemiz sınırları dahilinde bulunan 5 Nisan mahallesi Sakarya cad. esnafları ile ilgili olarak çeşitli tarihlerde tebliğlerin yapıldığı ve Diyarbakır Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Sayın Münir Karaloğlu’nun sözlü talimatları ile ekli listedeki isimleri yazılı olan işyeri sahiplerinin işyeri açma ve çalışma ruhsatı olmadığı halde faaliyet gösterdikleri tespit edildiğinden; 3572 sayılı Kanunu’nun 6.maddesine ve 2559 sayılı yasanın 7.maddesinin 3.bendine aykırılıktan dolayı Encümence karar alınması (…)” denildi.

Söz konusu iş yerlerinin “emir ve yasalara aykırı” hareket ettiği kaydedilen kararda, devamla şu ifadelere yer verildi: “talep şemasında belirtilen bilgiler doğrultusunda Belediye emir ve yasaklarına aykırı davranmaktan 3572 sayılı Kanunu’nun 6.maddesi ve 2559 sayılı Polis Vazife ve Selahiyet Kanunu’nun 7.maddesinin (3) bendine istinaden kapatılması için gerekli işlem yapılmasının Encümence kabul edildiği hususunda; Bilgi ve gereğinin buna göre ifası için iş bu karar suretinin Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü’ne gönderilmesine 23/12/2021 günkü oturumda oy birliği ile karar verildi.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu