DünyaGüncel

Türkiye ve İsviçre ortaklığıyla Andi’ye iki yıl hapis cezası!

Red Help International (Kızıl Yardım Enternasyonal) sekreteri ve Revolutionäre Aufbau (Devrimci İnşa) üyesi Andrea Stauffacher iki yıl hapis cezasına çarptırıldı.

İsviçre’de, Türk devletinin baskısı üzerine gerçekleştirilen mahkemede Andi ismiyle tanınan Kızıl Yardım Enternasyonal (Red Help International) sekreteri ve Devrimci İnşa (Revolutionäre Aufbau) üyesi Andrea Stauffacher iki yıl hapis cezasına çarptırıldı. İsviçre’nin en yüksek ceza mahkemesi olan Bellinzona’da gerçekleştirilen mahkeme kararına karşı itiraz edilecek. Andi’nin karara ilişkin ilk yorumu “Bunun politik bir yargılama olduğu çok açık” oldu.

İsviçre’de bulunan Türk Konsolosluğuna saldırı ve eylemlerde şiddet kullanma iddialarıyla açılan davada Türk diplomasisinin dayatması belirleyici rol oynadı. Konsolosluğa saldırı suçlamasında delil yetersizliğinden kaynaklı dosyayı kapatmak isteyen İsviçre, her defasında Türkiye’nin engeliyle karşılaştı. Andi, karar mahkemesinde tüm suçlamalardan suçlu bulundu. Eylemlerde şiddet uygulamaktan para cezası alan Andi, Konsolosluk saldırısı suçlamasından iki yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Sol güçlere saldırı

Mahkeme öncesinde Andi ile dayanışma kampanyası yürüten Red Help, bu davanın sol güçlere ve Rojava Devriminin değerlerine karşı bir saldırı olduğunu açıkladı. Açıklamada, Andi’ye açılan davanın Türk devletinin Batı ülkelerinde devrimcilere karşı sürdürdüğü savaşın bir örneği olduğu belirtildi. Red Help, pandemi sürecinde büyüyen toplumsal krizle birlikte kapitalizmin sol güçlere karşı saldırılarını artırdığına da değindi.

Politik dava

Davanın politik olduğunu belirten örgüt, mahkemeyi boykot ederek, mahkemenin ilk gününde Türk Konsolosluğuna doğru eylem gerçekleştirdi. Devrimci İnşa örgütü ise mahkeme kararından sonra bir açıklama yayımladı. Açıklamada İsviçre’nin Türk devletinin talebine uyarak istediklerini yaptığı belirtiliyor. İki devletin birleşip, faşist savaşa ve kapitalizmin yarattığı sefalete karşı duranlara saldırdığını ifade eden Devrimci İnşa, bugünkü yargının tarihte yaşananlarla uyumlu olduğunu vurguluyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu