Güncel

Togo işçilerinden mektup var

Daha iyi bir yaşam istedikleri ve sendikalı oldukları için işten atılan Togo İşçilerinin, 31 Mayıs günü gazetemiz Özgür Gelecek’e ilettiği mektubu sizlerle paylaşıyoruz.

Togo işçileri olarak onurlu mücadelemizin 31. gününde tüm işçi sınıfını ve emekçi kardeşlerimizi selamlıyoruz.

Togo ayakkabıda çalışan işçiler, Anayasa’nın en temel haklardan biri olarak tanımladığı ‘Sendikalarda örgütlenme haklarını’ kullanarak Deri-İ Sendikası’na üye oldukları için işten atıldılar. İşveren sendikal örgütlenmeyi bastırmak, işçilere gözdağı vermek için ilk önce 27 Nisan tarihinde 9 işçinin işine son verdi. Togo işvereni dur durak bilmeden işçi atmaya, emekçilere gözdağı vermeye devam etti. Şu an 35 işçi ile direnişimizi sürdürüyoruz. İşverenin bu saldırısının ardından işe geri dönme mücadelesi veren bizlere polis müdahale edip, gözaltına aldı.

İşten atma saldırılarının yanında mağazada çalışan diğer emekçiler istifaya zorlanarak 1 aylık izne çıkarıldı, izne çıkan işçilerin de direnişe katılmasıyla toplamda 35 işçinin işine son verilmiştir.

Togo ayakkabıda sendikalı olan 35 işçiyle beraber çoğunluğu alarak yetki tespiti başvurusunda bulunan Deri-İş Sendikası’nın bu talebi Çalışma Bakanlığı tarafından yeni iş kanunun Meclis’te beklediği gerekçesiyle uygulanamıyor. Biz işçiler anladık ki başarıya ulaşmak örgütlenmeden mümkün değil. Tüm işçilere sesleniyoruz gelin birleşelim, sendikalaşmanın önünü açalım. Açalım ki ezilmeyelim, sömürülmeyelim. Çocuklarımıza onurlu bir gelecek bırakmak istiyoruz. Yolu onurlu mücadeleden geçen herkesi davamıza destek vermeye bekliyoruz. Artık biz Togo işçileri olarak bireylerin değişebileceğine inanıyoruz ve hep beraber mücadelemize devam edeceğiz. Biz Togo işçileri olarak sendikalı olup, onurlu bir şekilde işimizin başına dönü,  çalışmak istiyoruz.

Ürettiğimiz ayakkabılarla bizi kimsenin ezmesine izin vermeyeceğiz.

Saygılarımızla

Direnen Togo İşçileri

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu