GençlikGüncel

Suruç Katliamı için yalnızca bir kişiye ceza verilmesini gençlik örgütleri protesto etti

Suruç Katliamı Davası, yalnızca tek sanığa ceza verilerek kapatıldı. Davanın bu şekilde kapatılmasına karşı çeşitli gençlik örgütleri İstanbul ve İzmir'de sokağa çıktı

Suruç Katliamı Davası’nın karar duruşması bugün Şanlıurfa 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Karar duruşmasında davanın tek sanığı Yakup Şahin’e 34 kez ağırlaştırılmış müebbet, 70 kez müebbet ve bin yıldan fazla ceza verilerek dosya kapatıldı.

Mahkeme heyeti, İlhami Bali ve Deniz Büyükçelebi dosyalarının aramaları devam ettiği gerekçesiyle ayrılmasına da karar verdi.

Altı yıldır etkin soruşturma yürütülmediğinden katliamın arkasındaki örgütsel ilişkiler kasıtlı olarak gizlenmişti. Tutuklu tek sanol olan Şahin dışında, katliamda sorumluluğu olan diğer kişilerin ve kamu görevlilerinin cezalandırılmaması tepki çekti. Duruşma sonrasında HDP Milletvekili Murat Çepni, CHP Milletvekili Orhan Sarıbal ve ESP Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü, yaptıkları açıklamalarda karara tepki gösterdi.

Katliamın perdelenmesine gençlerden tepki

Kararın ardından çeşitli gençlik örgütleri İstanbul ve İzmir’de sokağa çıktı. Kadıköy-Beşiktaş vapurunda konuşan Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu’ndan bir genç “Bizler katledilen 33 yoldaşımızın inadını ve umudunu paylaşıyoruz. Bilsinler ki, onlar bu katliamı ne kadar meşrulaştırmaya çalışırlarsa, bizler de adalet mücadelemizde o kadar inat ediyoruz. Bu dava biz bitti demeden bitmeyecek” dedi.

Kadıköy sokaklarında yürüyen  YDG’nin de olduğu bir çok  gençli örgütü, yaptıkları açıklamada katliamın devlet desteğiyle yapıldığı ifade edilirken yine devlet eliyle de dosyanın kapatıldığına dikkat çekti. Sokaklarda adalet mücadelesine devam edeceklerini ifade eden gençlik örgütleri, “Suruç Davası kapatılamaz” dedi.

İzmir’de ise Kıbrıs Şehitleri’nde yürüyüş yapan çeşitli gençlik örgütlerine polis saldırdı. Saldırıya rağmen açıklama yapan gençler, “Suruç’un faillerinin kim olduğu bellidir. Suruç’un failleri Meclislerde söz alanlar, 1000 odalı saraylarda yaşayanlar, 33 düş yolcusunun yoldaşlarına onları anmak istedikleri için saldıranlardır. Failleri işte burada önümüzde dikiliyor” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu