GüncelManşet

İstanbul’da 1 Mayıs öncesi operasyon, gözaltılar var!

İstanbul’da 1 Mayıs öncesi düzenlenen ev baskınlarında en az 6 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında ESP, HDP ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği yöneticileri de bulunuyor.

H.Merkezi: İstanbul’da her yıl olduğu gibi bu yıl da 1 Mayıs’a günler kala gece yarısı ev baskınları ve gözaltılar gerçekleşti.

ESP PM üyesi Ümmühan Özdemir, ESP Maltepe İlçe Başkanı Kerem Bükre, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Zeytinburnu yöneticisi Hasan Kılık, HDP Bağcılar İl yöneticisi Erkan Çelikcan ile Mustafa Kubilay Sever evlerine gece saat 02.30 civarında düzenlenen eş zamanlı operasyonlarla gözaltına alındı. Evlerde arama yapılırken, cep telefonlarına el konulduğu belirtildi.

Gözaltına alınanlar Vatan Caddesi’ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Gözaltı “gerekçesine” dair henüz bilgi alınamadı.

BEKSAV’a gece yarısı baskın

Diğer taraftan BEKSAV’ın kapısını kırarak basan polis, bilgisayarlara ve güvenlik kameralarına el koydu.

Bilim Eğitim Estetik Kültür Sanat Araştırmaları Vakfı (BEKSAV) gece saatlerinde polis tarafından basıldı.

BEKSAV, Twitter hesabından bir açıklama yaparak, “Toplum için sanat, insanlık için bilim, özgürlük için politika” diyerek faaliyetlerini sürdürme kararlılığında olduklarını vurguladı.

Açıklamanın devamında, “Dün gece saatlerinde vakıf binamız polis tarafından basıldı. Tarafımız nettir! Saray için değil, ezilenler için sanat üretmeye devam edeceğiz! ‘Toplum için sanat, insanlık için bilim, özgürlük için politika’ demeye devam edeceğiz! Bir polis baskını sonrası kameraların kayıtlarını alınıp söküp götürmek nedir? Bunun adı hırsızlıktır!” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu