Güncel

Sağlık emekçileri G(ö)REV’de!

Sağlık sisteminde artan sorunlar, hekim ve hekim dışı sağlık çalışanlarını ayrıştıran politikalar sebebiyle sağlık emekçileri tüm iş bırakıyor.

İktidarın hekimlere yönelik maaş iyileştirmesi ve ek gösterge teklifini geri çekmesi, sağlık sisteminde artan sorunlar, hekim ve hekim dışı sağlık çalışanlarını ayrıştıran politikalar sebebiyle sağlık emekçileri tüm iş bırakıyor. Acil servisler, COVID-19, diyaliz, onkoloji ve yoğun bakımlar dışında sağlık hizmeti olmayacak

“Şimdi G(ö)REV zamanı” diyen sağlık emekçileri tam gün iş bırakıyor.

Sorunlarına ve taleplerine dikkat çekerek üretimden gelen güçlerini kullanacaklarını ifade eden sağlık emekçileri, bugün acil servisler, COVID-19, diyaliz, onkoloji ve yoğun bakımlar haricinde sağlık hizmeti vermeyecek.

İstanbul, Ankara, Kars, Diyarbakır, Hatay, Mersin, Antalya, Muğla, Çanakkale, İzmir, Edirne, Adana, Samsun, Çorum, Batman, Antep, Dersim, Tekirdağ, Bursa, Osmaniye, Eskişehir başta olmak üzere çok sayıda ilde sağlık emekçileri eylemlerle greve devam ediyor.

İstanbul

İstanbul’da çok sayıda hastanede sağlık çalışanları iş bıraktı. Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi, Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Başakşehir Çam Sakura Hastanesi, Bakırköy Dr. Sadi Hastanesi Konuk Hastanesi ve Fatih Sultan Mehmet Hastanesi’nde sağlık emekçileri sabah saatlerinden itibaren iş bıraktı.

Hastane önlerinde yaptıkları açıklamalar ile taleplerini yineledi. Yapılan eylemlerin ardından Fatih’te Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi’nde iş bırakan sağlık emekçileri, hastane içinde bir araya gelerek yürüyüş yaptı. Samatya Hastanesi’nden ve Yedikule Göğüs Hastalıkları Hastanesi’nden başlayan yürüyüşler ile birleşti. Sağlıkçılar 12.00’de İstanbul Tıp Fakültesi önünde açıklama yapacak.

Sağlık ve sosyal hizmet emekçileri; ağır çalışma koşulları, uzun nöbetler, eksik istihdam, sağlıkta şiddet, özlük haklarının aşındırılması nedeniyle Okmeydanı Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesinde greve çıktı. “Oyalama değil hakkımız olanı istiyoruz” diyen sağlık emekçileri, “Genç hekimler başta olmak üzere sağlık emekçileri ülkeyi terk etmekte çareyi arıyor. Kamuoyuna yansıdığı gibi ağır çalışma koşulları ve mobbing etkisi ile intiharlar yaşanıyor. Uzun nöbetler sonrası uykusuz kalanlar trafik kazalarında yaşamlarını yitiriyor” dedi.

 

İzmir

Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi sağlık emekçileri hakları için greve çıktı. Sağlık emekçileri günlerdir grevde olan Bakırköy Belediyesi işçilerine selam gönderdi

Hastane AMETEM binası önünde toplanan sağlık emekçileri sık sık, “Sağlık işi ekip işi”, “Ek ödeme değil tek ödeme”, “İnsanca yaşamak istiyoruz” sloganları attı.

Hastanede birçok bölüm ve poliklinik hizmet vermezken, hasta sayısındaki normale göre azlıkta dikkat çekti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu