Güncel

Rojava’da Dünya Kobanê Günü bir çok kentte kutlandı

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi'ne bağlı Kobanê, Minbic ve Tebqa kentlerinde düzenlenen kitlesel eylemlerle 1 Kasım Dünya Kobanê Günü kutlandı.

1 Kasım Dünya Kobanê Günü, Kuzey ve Doğu Süriye kentlerinde yapılan yürüyüş ve açıklamalarla kutlandı.

KOBANÊ​​​​
Kobanê halkı ile Rakka’dan bir heyet, 1 Kasım Dünya Kobanê Günü’nü Özgür Kadın Meydanı’nda kutladı. Yüzlerce kişinin katıldığı kutlamada “1 Kasım ruhuyla işgale ve barbarlığa karşı direnişi büyüteceğiz” denildi.

Kobanê’deki Rakka Demokratik Sivil Yönetimi heyeti yürüyüşten önce bir açıklama yaptı. Rakka Yasama Meclisi Eşbaşkanı Rîhab El-Nafi tarafından okunan açıklamada, “Halkların iradesi bir olduğu için bu gün Kobanê ile dayanışma günü olarak ilan edildi. Bazıları büyük bir heyecanla ‘Kobanê düştü düşecek’ dediğinde Kobanê, YPG ve YPJ saflarındaki gençler ile enternasyolnalist gençlerin direnişi sayesinde düşmediğini herkese ispat etti. Kobanê özgürlüğün ve demokrasinin sembolü, aynı zamanda DAİŞ’in yenilgisinin başlangıcı olduğu için direnişin başkenti oldu. Kobanê, Suriye halklarının ortak kaderini gerçek bir sisteme oturttu” denildi.

Kobanêli kadınların bütün dünyadaki kadınlar için direnişin ve özgürlük iradesinin sembolü haline geldiğine değinilen açıklamada, kadınların bu güçlü irade sayesinde DAİŞ çetelerine karşı askeri bir zafer kazandığına dikkat çekildi.

Kobanê direnişi sayesinde, Girê Spî, Minbic, Rakka, Tebqa ve Deyr ez Zor’un DAİŞ çetelerinden özgürleştirildiği belirtilen açıklamanın devamında şunlara yer verildi: “Kobanê’ye dönük her saldırı Suriye topraklarına, sivil ve uluslararası topluma yapılan saldırı demektir. Özellikle Suriye krizine müdahil olan bütün devletlere dönüktür. Onlar insanlık dışı ve vahşi suçların önüne geçtiği için bu direnişe borçludur.”

Şehîd Egîd Meydanı’na doğru yürüyüşe geçen kitle, Kobanê direnişi şehitlerinin fotoğraflarını kaldırarak direnişi selamlayan sloganlar attı. Yürüyüş yoğun katılımdan dolayı mitinge dönüştü.

Mitingde kısa bir konuşma yapan Kobanê Kantonu Meclisi Eşbaşkanı Mistefa Êto, 1 Kasım Dünya Kobanê Günü’nü kutladı.

Mistefa Êto, “1 Kasım’dan bahsettiğimiz zaman 15 Ağustos ve 19 Temmuz direnişini hatırlıyoruz. Kobanê’nin kutsal toprakları özgür halkların direnişini bize hatırlatıyor. Bu küçük şehir bütün dünyaya direnişin kalesi olduğunu ispat etti” dedi.

Ardından söz alan Rakka Sivil Meclisi Eşbaşkanı Şêx Mihemed Nûr El-Zêb, “Burada Rakka’dan Tebqa ve Baxoz’a kadar üst üste zaferler kazanıldı. Suriye halkı olarak insanlığa karşı olan bütün düşmanlara karşı bir olacağız” ifadelerini kullandı.

Kongreya Star Koordinasyonu Üyesi Felek Yûsif ise 1 Kasım Dünya Kobanê Günü’nü kutlayarak, “Kadın devrimi olarak tanınan bu devrim, kadının direnişi ve mücadelesi ile bugüne kadar ulaştı. Kobanê ile Kuzey ve Doğu Suriye bölgeleri DAİŞ ve işgalci Türk devletine karşı direnişin sembolü haline geldi” dedi.

Konuşmalarından ardından Sanatçı Muradê Hemzo Kürtçe ve Arapça şarkılarla mini bir konser verdi.

MINBIC
Minbic Sivil Yönetimi Yasama Meclisi Eşbaşkanı Sîham Hemo tarafından okunan açıklamaya, aşiretlerin kanaat önderleri, siyasi parti temsilcileri ve kadın örgütleri de katıldı.

Kadınların Kobanê direnişindeki rolüne dikkat çekilen açıklamada, kadınların kahramanca direnişi sayesinde Kobanê’nin dünyada yankı bulduğu ve direniş örneği haline geldiği belirtildi. Öte yandan dünyada milyonlarca insanın meydanlara çıkarak direnişe ve fedakar savaşçılara destek verdiğine vurgu yapıldı.

Kobanê direnişçilerinin iradesi sayesinde büyük bir zaferin elde edildiği ve Kuzey ve Doğu Suriye bölgelerinin DAİŞ çetelerinden özgürleştirildiğine değinilen açıklamanın devamında, bölge halkına mücadeleyi büyütme çağrısı yapıldı.

Minbic Sivil Yönetimi açıklamanın sonunda şehitlerin hayallerini gerçekleştirme sözü vererek, dünyadaki bütün özgürlük yanlısı halklara Kuzey ve Doğu Suriye halkına destek verme ve Türk devlerinin saldırılarını durdurma çağrısı yaptı.

TEBQA
Tebqa Bölgesi Demokratik ve Sivil Yönetimi 1 Kasım Dünya Kobanê Günü’nün yıl dönümünü Tebqa Sivil Yönetimi merkezi önünde yaptığı açıklama ile kutladı.

Yürütme meclisi eş başkanları ve komite üyelerinin katıldığı açıklamayı Tebqa Sivil Yönetimi Eşbaşkanı Hamid Ebdulrehman El Ferc okudu.

Açıklamada, Kobanê direnişin kalesi olarak nitelendirildi.

İşgalci Türk devletinin DAİŞ’in 2014’te Kobanê’de başaramadığını tamamlamak istediğini belirtilen açıklamada, “Türk devleti ilk olarak sivilleri keşif uçaklarıyla hedef aldı ve çetelerini topladı ve Kobanê’ye işgal tehdidinde bulundu. İşgalci Türk devletinin suçları bölge halkının Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırılara karşı Özerk Yönetim, siyasi ve askeri yönetimlerle birlik olma iradesini ve ısrarını arttırıyor. Bugün yalnızca slogan olarak kalmamalıdır. Kobanê’ye dönük saldırıların önlenmesi için Kobanê’ye pratik olarak destek verilmelidir” denildi. (Kaynak : ETHA)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu