EkolojiGüncel

Milas’ta termikçi şirketi protesto eden ekoloji aktivisti gözaltına alındı

Milas'ta 35 bin zeytin ağacını katletmeyi hedefleyen ve 50 bin dönüm tarım alanını kömür madeni için yok eden YK Enerji'nin Zeytin Şenliği'ne sponsor olmasını protesto eden ve Milas Kaymakamı'na tepki gösteren Deniz Gümüşel, şenlik alanında gözaltına alındı

Muğla’nın Milas ilçesinde bu yıl 7’ncisi düzenlenen “Zeytin Hasat Şenliği”nde İkizköy’de Akbelen Ormanının kesilmemesi için direnen ekolojist Deniz Gümüşel gözaltına alındı. Milas Belediyesi ve Milas Kaymakamlığı’nın da içinde olduğu ilçedeki kurumlar tarafından organize edilen şenliğe bu yıl Yeniköy-Kemerköy Termik Santrali’nin işletici firması da sponsor oldu.

Durumu protesto eden İkizköylüler, köylerinde 35 bin zeytin ağacını kesecek olan şirketin hasat şenliğine sponsor olmasına tepki gösterdi. Şenlikte konuşma yapan Deniz Gümüşel, termik santraller açılsın diye 12 köyün yerinden edildiğini söyledi. Bu durumun ikiyüzlülük olduğunu belirten Gümüşel, şirketin yıllardır binlerce zeytin ağacını kestiğini söyledi.

Gözaltına alınan ekoloji aktivisti Deniz Gümüşel

Gümüşel, Bu sırada polisler tarafından alandan uzaklaştırılmak istenen Gümüşel, alandan çıkmamak için direndi. Milas Kaymakamının yanına gelmesi üzerine ona da şirketin on binlerce ağacı kestiğini söyledi. Gümüşel, kaymakamın kendisini alandan uzaklaştırmak istemesine “Bunu yurttaşların da bilmesi lazım” diyerek itiraz etti.

Bir süre sonra yeniden gelen gelen polisler, Gümüşel’i gözaltına alarak alandan çıkardı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu