EmekGüncel

Mersin’de Çimsataş işçilerinin direnişi sürüyor

MESS patronlarıyla imzalanan sefalet sözleşmesine karşı direnen işçilerin direniş alanına TOMA konuşlandırıldı

MESS dayatmalarına ve imzalanan satış sözleşmesine karşı üretimi durduran Birleşik Metal-İş üyesi Çimsataş işçilerinin direnişi sürüyor.

İşçilerin enflasyon oranının altında kalan sefalet zammına karşı gösterdiği haklı direnişe yönelik saldırı hazırlıkları da hızla devreye girdi ve fabrika önüne TOMA konuşlandırıldı. İşçilerin hak aramasına tahammalsüzlüğünü her fırsatta gösteren AKP-MHP iktidarı ve tetikçi kolluk güçleri, sermayeye hizmet sunmak için hazırda beklediklerini de ortaya koydu.

İşçilere sefalet reva gören MESS’e bağlı Çimsataş kapitalistleri, “yasadışı işgal” demagojileriyle işçilere mesajlar göndererek tehdit savurdu. Günlük 5 milyon liralık zarardan söz edilen mesajlar şöyle:

Dün 16.00-00.00 vardiyasının üretimi durdurarak başladığı eylemlere diğer vardiyalardaki işçiler de katıldı. Fabrika içinde toplanan işçiler “Limanları yaktık geri dönüş yok” sloganları ile satış sözleşmesini protesto etti.

İşçiler sabah 08.00’de “Açlıktan ölmeyiz bu yoldan dönmeyiz” sloganları ile kapıya yürüyüş gerçekleştirdi. İşçiler halaylarla ve sloganlarla fabrika önündeki eylemlerini sürdürüyor.

Metal İşçileri Birliği’ne ulaşan Çimsataş işçileri tüm metal işçilerine çağrı yaparak dayanışma taleplerini dile getirdi.

Çimsataş işçilerinin mücadele talepleri şu şekilde:

“- Sözleşmenin üstüne % 35 ek zam

-Mesai ücretleri hafta içi % 100, hafta sonu % 300 olsun

-Sosyal haklara % 100 zam

-Tamamlayıcı sağlık sigortası (tüm aile için)

-Eksik yatırılan banka promosyonları tam yatırılsın!” (Kaynak: Kızıl Bayrak)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu