EkolojiGüncel

Madagaskar’da kıtlık yüzünden 1 milyon kişi ölümle karşı karşıya

Uluslararası Af Örgütü, Madagaskar'da iklim değişikliği kaynaklı ortaya çıkan kuraklık ve etkilerine ilişkin bir rapor yayımladı.

Uluslararası Af Örgütü, Madagaskar’da iklim değişikliği kaynaklı ortaya çıkan kuraklık ve etkilerine ilişkin bir rapor yayımladı. Örgüt raporda, Madagaskar’da kıtlık nedeniyle 1 milyon kişinin ölüm riskiyle karşı karşıya olduğu uyarısında bulundu.

Raporun çevirimiçi düzenlenen basın tanıtımında Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Agnes Callamard konuştu. Callamard, ülkedeki durumun giderek kötüleştiğinin altını çizerek uluslararası toplumdan yardım istedi.

İklim krizinin etkisi

Callamard, şöyle konuştu:

“Madagaskar, iklim krizinden en çok etkilenen ülkelerden biri. Bu durum, 1 milyon kişinin korkunç bir kuraklıkla karşı karşıya kalması, sağlık hizmetlerine ve temiz suya erişim gibi haklarının ihlal edilmesi anlamına geliyor. Bu insanlar açlıktan ölme riskiyle karşı karşıya. İklim değişikliğinin sonuçlarıyla ilgili tahminler, kuraklığın daha da kötüleşeceği ve gelişmekte olan ülkeleri çok ciddi şekilde etkileyeceğini gösteriyor.

“Uluslararası topluma, Madagaskar’a acilen yardım etmesi çağrısında bulunuyoruz. Dünya liderleri de iklim kriziyle ilgili bir an evvel harekete geçmeli.

“İklim değişikliğinde en çok payı olan ülkeler aynı zamanda Madagaskar’a kuraklıkla mücadelede yardım etmek için en çok kaynağa sahip ülkeler.”

Kıtlıkla mücadele eden ilk ülke

Hint Okyanusu’ndaki ada ülkesi Madagaskar, “iklim değişikliğinin yol açtığı kıtlıkla mücadele eden ilk ülke” oldu.

Son 40 yılın en ağır kuraklığının yaşandığı yaklaşık 27 milyon nüfuslu ülkede, Dünya Gıda Programı (WFP) verilerine göre, 1 milyon 140 bin kişi karnını doyuracak gıda bulamıyor.

Kuraklık en çok ülkenin güneyini etkilerken, halk yeterli gıdaya ulaşamadığı için kaktüs meyvesi, beyaz kil ve çekirgelerle besleniyor.

Ana unsur: Karbon emisyonu

İklim değişikliğini tetikleyen ana unsurlardan karbon emisyonunda gelişmiş ülkeler başı çekiyor.

Küresel Karbon Bütçesi 2019 raporuna göre, kişi başına düşen karbon emisyonu miktarında ABD 16,6 ton ile ilk sırada yer alırken, Çin 7 ton ile ikinci, Avrupa Birliği (AB) ülkeleri de 6,7 ton ile listenin üçüncü sırasında bulunuyor.

İklim değişikliğinin en ağır bedellerinden birini ödeyen Madagaskar’da ise kişi başına düşen karbon emisyonu miktarı 0,16 ton olarak kayıtlara geçti.

Dünyadaki toplam karbon emisyonunun yüzde 41,5’ine Çin, AB ve ABD sebep oluyor

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu