DünyaGüncel

Kazakistan’da halk akaryakıt zamlarına karşı sokakta

Petrol işçileri de greve çıkarak halkın direnişini büyütüyor.

Kazakistan’da doğalgaza %51 zam yapılmasına, hayat pahalılığına karşı halk birçok kentte sokaklara çıktı. Petrol işçileri de greve çıkarak halkın direnişini büyütüyor.

Eylemciler, yeni zamlarla birlikte 120 tenge (0.27 dolar) seviyesine çıkan LNG fiyatlarının 60 tengeye düşürülmesini talep etti.

Devlet Başkanı Tokayev, protestoların ardından Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Devlet Başkanlığı İdaresi çalışanlarının dahil edildiği Hükümet Komisyonu Aktau’da çalışmalarına başladı. Devlet Operasyon Merkezi de kesintisiz olarak çalışmalarını sürdürüyor” dedi.

Ülkede istikrarın korunması için komisyona mevcut soruna ilişkin karşılıklı kabul edilebilir bir çözüm bulma talimatı verildiğini kaydeden Tokayev, “Kolluk kuvvetlerine kamusal düzenin bozulmasının önlenmesi talimatı verildi. Göstericiler, sorumluluk bilinciyle hareket etmeli ve diyaloğa hazır olduklarını göstermeli” ifadelerini kullandı.

Kazakistan Başbakanı Askar Mamin, Tokayev’in talimatıyla Mangistav bölgesindeki sosyo-ekonomik durumun gözden geçirilmesi için bir hükümet komisyonu kurmuştu.

Kazakistan Rekabet Koruma ve Geliştirme Kurumu da, benzin istasyonu sahiplerinin fiyat düzenlemeleriyle ilgili soruşturma yürütüyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu