GüncelKadın

Kadınlar 25 Kasım’da; Engellemelere ve saldırılara rağmen sokaktaydı; Yüklen, yüklen barikata yüklen!

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü'nde kadınlar birçok ilde saldırılara rağmen eylemdeydi.

İSTANBUL

25 Kasım Kadın Platformu’nun, “Erkek-devlet şiddetine karşı isyanımız bitmedi! Büyüyor! Hayatlarımız için mücadeleye!” çağrısına kulak veren kadınlar Tünel Meydanı’nda buluştu.

Kadınların buluşması öncesi, Beyoğlu’nun Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi başta olmak üzere birçok cadde ve sokak bariyerlerin yanı sıra zırhlı araç ve çevik kuvvet araçları ile ablukaya alındı.

25 Kasım Kadın Platformunun bileşeni olan Yeni Demokrat Kadın (YDK) “Birbirimiz İçin İsyandayız” yazılı pankart ile alandaki yerini aldı.

Saat 19.00’da Tünel’de buluşan yüzlerce kadın “Erkek-devlet şiddetine karşı isyanımız bitmedi, büyüyor” yazılı pankartlarını açtı. Burada bir süre slogan alkış ve zılgıtlarla eylemi sürdüren kadınlar 19.30’da yürüyüşe geçti.

Cadde üzerine barikat kuran polis kadınların yürümesine izin vermedi. “Kadınları değil erkek şiddetini engelle” diye slogan atan kadınlar da yürümekte ısrar etti.

Yürüyüş sırasında cadde “Kadınlar Birlikte, Birlikte Güçlü”, “Hükümet istifa!” sloganlarıyla yankılandı. Kadınlar ve LGBTİ+lar sık sık, “Geceleri de sokakları da meydanları da terk etmiyoruz”, “Kadınlar artık susmayacaklar, susmayacaklar”, “Zıpla zıpla zıplamayan Tayyip’tir”, “Deniz Poyraz ölümsüzdür”, “Erkek adalet değil gerçek adalet”, “Patriarkaya karşı feminist özsavunmaya” sloganlarını haykırdı.

Kadınların kararlılığı sonucu bariyerleri Rus Konsolosluğu önüne kadar geri çeken polis, yürüyüşe geçen kadınların barikatı dağıtması üzerine kadınlara biber gazı ve plastik mermi ile saldırdı.

Kadınlar saldırının ardından yeniden toplanıp alternatif bir açıklama yaparak “25 Kasım yasaklanamaz” dedi.

Açıklamanın ardından eylemciler yeniden yürüyüşe geçerek polis barikatına yüklendi.

Polisin saldırılarını sürdürmesi sonucu eylemcilerden ve gelişmeleri takip eden gazetecilerden yaralananlar oldu.

Kadınlar İsveç Konsolosluğu önünden, “Hükümet istifa!”, “Geceleri de sokakları da meydanları da terk etmiyoruz” sloganlarıyla tekrar yürüyüşe geçti.

Polis barikatının önüne gelen kadınlar yasağı protesto ederek “Kadınlara değil katillere barikat!”, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz!” sloganlarını haykırdı.

Saat. 20.45’i gösterdiğinde polis barikatının kaldırılmasını isteyen kadınlar bir yandan “Hükümet istifa!”, “Barikata yüklen!” sloganları yükselirken bazı kadınlar da polis bariyerlerine tırmandı.

Polis bariyerlerinin yıkıp çevik kuvvete mor boya atan kadınlara polis, plastik mermi ve biber gazı ile saldırdı. Buna rağmen kadınlar eylemi sürdürmeye devam etti, yeniden toplandı.

Polis çok sayıda kişiyi darp ederken, aralarında gazetecilerinde bulunduğu çok sayıda kişi ise polisin attığı plastik mermiden yaralandı.

Saat 21.00’de kadınlar polis saldırısının ardından “Hükümet istifa” sloganlarıyla Tünel Meydanı’na doğru geri çekildi. Kadınların polis şiddeti ve saldırısının yaşandığı koşullarda okumayı planladıkları basın açıklaması okumayı reddettiklerini belirtti.

“25 Kasım yasaklanamaz” diyerek bir başka açıklama okudu. Polis saldırının ardından yeniden toplanan kadınlar ve LGBTİ+’lar sloganlarla bir kez daha polis barikatının önüne yürüdü. barikata yüklenen kadınlara polis bir kez daha saldırdı çok sayıda kadın bu saldırıda yaralandı.

21.30’da polis, İstiklal Caddesi’nde bekleyen eylemcilere bir kez daha biber gazı ile saldırdı. Polisin Taksim’de biber gazı ve plastik mermiyle saldırmasının ardından kadın ve LGBTİ+’lar  “Hükümet İstifa” sloganıyla Karaköy’e doğru yürüyüşe geçti.

Yüksek kaldırım Caddesi üzerinden Karaköy’e ulaşan kadınlar, burada sloganlarla eylemi sonlandırdı.

ANKARA

Ankara Kadın Platformu’nun “Savaşa, yoksulluğa ve erkek devlet şiddetine karşı mücadeleye” sloganıyla yaptığı çağrısıyla kadınlar ve LGBTİ+’lar Sakarya Caddesi’nde buluştu.

Meydanı dolduran kadınlar, “Savaşa, yoksulluğa, erkek ve devlet şiddetine karşı birlikte mücadeleye” yazılı pankart taşıdı.

Yeni Demokrat Kadın (YDK), eylemde “Birbirimiz için isyandayız” yazılı dövizler açtı.

“İsyanımız bitmedi bitmeyecek”, “Erkek, devler şiddetine karşı her yerdeyiz”, “Şiddeti üreten devlet şiddeti yok edemez” yazılı dövizlerini taşındığı eylemde, “Deniz Poyraz ölümsüzdür”, “Jin Jiyan azadî”, “Yaşasın kadın dayanışması” sloganları atıldı.  Sakarya Caddesi’nde toplanan kadınlar ve LGBTİ+’lar, basın metnini okumaya başladı.

Açıklamada 25 Kasım’ın tarihine değinilirken ekonomi politikalarıyla halkın yoksullaşmasına ve kadınların yoksullşamadan payını fazlasıyla alındığına vurgu yapıldı. Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Ekonomik kriz her geçen gün büyürken kadın ve genç kadın işsizlik oranları sürekli artmaya devam ediyor. Yağ, süt, et gibi çok temel besin ürünlerine para yetiştirilemiyor! Doların hızlı artışı önlenemezken saraylarda yaşayanlar, çifter çifter maaşlar alanlar bizlere; “porsiyonları küçüktün, kombinin derecesini düşürün, peygamber de mideyi tam doyurmazmış” gibi trajikomik önerilerde bulunuyor! Yandaş gazete ve kanallar ise pazarlardan arta kalan ürünleri toplayan vatandaşları; “Pazar sonrası belediye temizlik yaptı” şeklinde gazetenin ilk sayfasına çıkartarak pişkinliklerini ve bizlerle nasıl dalga geçtiklerini gösteriyorlar! Savaşa değil kadınlara bütçe diyen, kadınların eşit ve özgür bir yaşaması mücadele verenler ise iktidar bloğu tarafından terörist ilan ediliyoruz! Doların 13’e ulaştığı bir ülkede, kadınların yoksulluğuna yoksulluk eklenirken; cinsiyetçi iş bölümü ile kadınlar hem evde çalışmak zorunda hem de eve ek gelir getirmek için güvencesiz çalışma koşullarına itilmektedir.

Yüzlerce kadının katıldığı eylemde kadınlar, sloganlar attı, şarkılarını söyledi, dans etti. Eylem kadınların halaylarıyla sonlandırıldı.

İZMİR

İzmir’de kadınlar, İzmir Kadın Platformu’nun çağrısıyla 25 Kasım’da sokağa çıktı.

İzmir Kadın Platformu, 25 Kasım için Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesinde bulunan Eski Leman Kültür önünde toplanarak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde yürüyüş gerçekleştirdi.

Eyleme katılan YDK ve YDG’li kadınlar, “Barikatları yıkarım, Bulaşıklara karışmam”, “Kujere Min Devlete” yazılı dövizler açtı.

“Evde, sokakta, işte, kampüste şiddet her yerde. Çözüm örgütlü mücadelede” yazılı pankart arkasında yürüyüşe başlayan kadınlar sık sık, “Kadınlar sokakta hükumet istifa”,  “Sözleşme bizim vazgeçmiyoruz, “Kadın cinayetleri politiktir”, “Gülistan Doku nerede”, “Yaşasın örgütlü mücadelemiz”, “Krizin yükü patronlara”, “Yaşasın kadın dayanışması” sloganlarını haykırdı.

İzmir Kadın Platformu adına okunan açıklamayı okuyan kadınlar, 5. Yargı Paketiyle çocuk ve kadınların can güvenliğini tehdit eden yeni yasal düzenlemeler gündeme getirildiğini hatırlatan kadınlar, “Ölmemek için öldürmek zorunda kalmış Çilem’in cezasının onanmasında olduğu gibi erkek egemen yargı kadınların şiddetsiz, eşit yaşam hakkını hedef alıyor.  Buradan bir kez daha sesleniyoruz, yaşam hakkımızdan vazgeçmiyoruz” diye konuştu.

İstanbul Sözleşmesi’nden çıkmayı asla kabul etmediklerini söyleyen kadınlar, 190 Sayılı Şiddet ve Taciz Sözleşmesi’nin bir an önce imzalanması gerektiğini vurguladı.

AMED

Amed de  yoksulluğa ve erkek şiddetine karşı yürüyen kadınları polis engellemeye çalıştı. Çevik kuvvet, çok sayıda kadını darbetti. Kadınlar saldırıya rağmen yürüyüşe devam ediyor.

Diyarbakır’da Dicle Amed Kadın Platformunun çağrısıyla binlerce kadın 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla yürüyüş düzenledi. Dünya Kavşağından Roboskî Parkına yapılmak istenen yürüyüş engellemelere rağmen yapıldı.

Yoğun polis koridorunda yapılan yürüyüş boyunca kadınlar, “Susmuyoruz, korkmuyoruz itaat etmiyoruz”, “Jin Jîyan Azadî”, “Kadınlar yürüyor mücadele büyüyor” sloganları attı.

Artan hayat pahalılığına, düşen alım gücüne dikkat çekmek için tencere tavalarla ses çıkaran kadınlar sık sık “Jin, jiyan, azadi”, “Yoksulluğa isyan ediyoruz”, “Biji berxwedana jinan”, “Savaşa değil kadınlara bütçe” ve “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” sloganları atarak yürüyüşe geçti.

Yürüyüşe geçen kadınların polis tarafından durdurulması üzerine gerginlik yaşandı. Yürüyüşün engellenmesi üzerine kadınlar zılgıtlar, sloganlar ve ellerindeki tavalarla duruma tepki gösterdiler. Müzakere sürerken polisin engellemesi sırasında alanda arbede yaşandı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu