GençlikGüncel

İTÜ Dayanışması: ÖGB terörünü kabul etmiyoruz

İstanbul Teknik Üniversitesi Dayanışması, Arı Kapı önünde barınma hakkına ilişkin taleplerini sıraladı, ÖGB saldırısını protesto etti.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Dayanışması, Arı Kapı önünde barınma hakkına ilişkin taleplerini sıralayarak üniversite içerisinde ÖGB saldırısını protesto etti. Eyleme Koç Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri de destek verdi.

“İTÜ yurtları istiyoruz”, “ÖGB terörünü kabul etmiyoruz” pankartlarının açıldığı eylemde basın açıklamasını okuyan Turan Uykun, dönemin başlamasıyla öğrencilerin yurtsuz kaldığını söyledi. Uykun, “Dönemin başından beri sıra arkadaşlarımızdan yükselen ses sonucunda, İTÜ Dayanışması olarak yaşanan yurt krizine dair taleplerimizi ortaya koyduk ve bu talepleri gür bir sesle kampüsümüzde haykırdık” diye kaydetti.

Talepler görmezden geliniyor

Rektörlüğün öğrencilerin taleplerini görmezden geldiğine dikkat çeken Uykun, “Bir yandan sesimizi afişlerle, pankartlarla ve bildirilerle büyütürken, barınma sorunumuz çözülmediğinden bazılarımız geçici konaklayabileceğimiz yerlere yerleştik. Artık bu çözümlerin de tükenmesi ardından sesimizi daha da yükseltmek için 18 Ekim Pazartesi günü, geceyi Merkezi Derslik Binası’nda geçirmeye karar verdik” ifadelerinde bulundu.

En temel haklarının karşılamadığını ifade eden Uykun, “Karşılanmayan yurt ihtiyacımızı, kampüste en çok vakit geçirdiğimiz yer olan MED’de kalarak karşılamak istedik. Kütüphanelerde kalan, belki hayatında ilk defa gördüğü akrabalarında kalan arkadaşlarımızın yalnız olmadığını göstermek için hep birlikte bir gece geçirdik. Şarkılarla ve oyunlarla süren eylemimiz özel güvenliklerin saldırısıyla son buldu. Okulumuzda karşılaştığımız ilk ÖGB saldırısı değil bu, 2 yıl önce de güvenlikler boğazımıza sarılmıştı. Bugün de kendilerinde bizleri tekmelerle ittirerek üzerimize basa basa Merkezi Derslik Binası’ndan çıkarma haddini buluyorlar” diye konuştu.

ÖGB tacizi tüm okullarda rutine dönüştü

Üniversitelerde ÖGB terörünü kabul etmediklerini vurgulayan Uykun, “Bu saldırılar bugün üniversitelerde yaygınlaştırılmış ve kanıksatmaya çalışılmaktadır. Güvenlik tacizi tüm okullarda rutin bir pratiğe dönüşmüştür. Bu da yetmezmiş gibi kampüslere kolluk kuvvetleri sokulmaktadır. Yıldız’da barınma nöbetine edilen müdahalede de, Koç’ta arkadaşlarımızın çadırlarını toplayan jandarmalarda da, kayyum rektörü protesto ettiği için tutuklanan Berke ve Perit’te de bu yıldırma politikasını görüyor ve arkadaşlarımızın yanında olduğumuzu bir kez daha bildiriyoruz.  Üniversitelerin asıl öznesi olan öğrencilerin, hakkını bile savunmasına tahammülü olmayanlar tarafından üniversitelerde ‘Okulunuzu bitirin, etliye sütlüye karışmayın’. Fikri örgütlenmek istemektedir. Fakat bizler deneyimlerimizde ve arkadaşlarımızın gözlerinde görüyoruz ki; bizler bir araya geldikçe haklarımızı alıyor, özgürleşiyoruz” dedi.

Talepler sıralandı

“Barınma hakkımızı alacağız” diyen İTÜ öğrencileri, taleplerini şöyle sıraladı:
🔹Son 10 senedir İTÜ’de yeni yurt yapılmamasından dolayı körüklenmiş durumdaki barınma sorununun çözülebilmesi için acilen yeni yurtların yapımına başlanması.
🔹Kontenjanların devamlı artmasına rağmen yurt kapasitelerinde hiç artış olmaması sonucu yedek listeleri 2000 kişiye kadar uzanıyor. Bu yüzden yedek listesindeki arkadaşlarımızın mağduriyetinin derhal giderilmesi ve yurt kapasitelerinin arttırılması.
🔹2000 tl’ye kadar varan, ve öğrencinin ödeyemeyeceği boyutlara ulaşan yurtlara yapılan zamların geri çekilmesi.
🔹Okul içerisinde oluşturulan rant kapılarından elde edilenlerin üzerine bir de yurtlar aracılığıyla öğrencinin sırtından kar elde eden vakıfların üniversiteden kovulması.

Eylem “Üniversiteler bizimdir bizimle özgürleşecek” sloganıyla son buldu.

Açıklama sonrası okula girmek isteyen bir öğrenci ÖGB tarafından okula girişini engelledi. Engellemelere rağmen öğrenci okula giriş yaptı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu