Güncel

İntihara sürüklenen Enes Kara’ya dair 17 habere erişim engeli getirildi

İskenderun 2. Sulh Ceza Hâkimliği, Enes Kara'nın intihara sürüklenmesine ilişkin 17 haber hakkında erişim engeli ve içeriğin yayından çıkarılması kararı verdi.

Kaldığı cemaat yurdunda gördüğü baskıları, aile baskısını ve gelecek kaygısını anlatıp yaşamına son veren Enes Kara hakkındaki 17 habere erişim engeli getirildi.

Erişim engeline, oğlunun intiharı sonrası kaldığı cemaat yurdunu öven baba Mehmet Kara’nın kişilik haklarını öne sürerek yaptığı başvuru gerekçe gösterildi.

İskenderun 2. Sulh Ceza Hâkimliğinin erişim engeli kararı, AYM’nin geçen günlerde değiştirilmesi gerektiğine hükmettiği yasa maddesi kapsamında alındı.

Enes Kara’nın babası Mehmet Kara, avukatları aracılığıyla yaptığı başvuruda, “Enes Kara’ya ait video görüntüleri ile birlikte ve bu videoya yönelik çeşitli basın yayın organlarında, haber sitelerinde ve sosyal medya platformlarında gerçek dışı ve hukuka aykırı yayınlar yapılarak, müvekkillerinin kişilik haklarına saldırıda bulunulduğunu, söz konusu videoların yayınlanmasının müvekkilinin acısını daha da arttırdığını, müvekkilinin ve ailesinin özel hayatının gizliliğini ihlal ve kişiliğine hakaret teşkil edecek fiillerle suç işlendiğini ve işlenmeye devam edildiğini, müvekkilinin bu yayınlara rızasının bulunmadığını, yayınlar nedeniyle toplumsal baskıya maruz kaldığını, yayınların devam etmesi halinde mağduriyetin de devam edeceğini, bazı haber sitelerinin sırf kendi ideolojik yaklaşımlarını desteklemeye yönelik yapmış oldukları bu yayınların, müvekkilinin ve ailesinin mağduriyetini arttırdığını, bu nedenlerle yapılan yayınların kişilik haklarına ağır saldırı niteliği taşıdığını” savunarak haberler hakkında erişim engeli ve içeriklerin yayından kaldırılması talebinde bulundu.

17 habere erişim engeli

İskenderun 2. Sulh Ceza Hâkimliği, Enes Kara’nın intihara sürüklenmesine ilişkin 17 haber hakkında erişim engeli ve içeriğin yayından çıkarılması kararı verdi.

İskenderun 2. Sulh Ceza Hâkimliğinin kararı, Anayasa Mahkemesinin (AYM) geçen günlerde erişim engelleri hakkında verdiği pilot karara neden olan yasa maddesi kapsamında alındı.

AYM, İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlemesi Kanunu’nun erişimin engellenmesi kararlarına yönelik 9. Maddesi’nin basın özgürlüğüne engel oluşturduğunu tespit ederek değiştirilmesi gerektiğine ve kararın gerekli kanuni düzenlemenin yapılması için TBMM’ye gönderilmesine hükmetmişti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu