EkolojiGüncel

Giresun’da siyanürlü atık barajı patladı, köylü kaderiyle baş başa bırakıldı

Giresun'un Şebinkarahisar İlçesi Yedikardeş Köyü yakınlarındaki kurşun-çinko-bakır madeninin atık havuzunun patlaması sonrası kimyasal atıklar dereye karıştı. Köylüler kaderleriyle baş başa bırakıldı.

Giresun’a bağlı Şebinkarahisar İlçesi Yedikardeş Köyü yakınlarındaki kurşun-çinko-bakır madeninin atık havuzunun patlaması sonrası kimyasal atıklar dereye karıştı. Köyün dere kenarındaki bahçelerini kaplayan siyanürlü atıklar yakınlardaki Kılıçkaya barajına da ulaşırken köylüler şu ana kadar hiçbir yetkilinin gelmediğini, kaderleriyle baş başa kaldıklarını söylediler.

Konuyla ilgili Evrensel’e konuşan Yedikardeş köylülerinden Arif Çiftçi, Nesko Madencilik tarafından köy yakınlarında yaklaşık 15 yıldır kurşun madeni üretimi yapıldığını belirterek, “15 yılda çok büyük zararını gördük bu madenin. Ürünlerimiz yetişmez oldu, ağaçlarımız hep kurudu, sularımız kirlendi” dedi. Madende yaklaşık bir aydır üretim faaliyetlerinin arttığını belirten Çiftçi, meydana elen havuz patlaması ile ilgili şunları söyledi; “Önceki gece madenin atıklarını döktüğü havuzlardan birisi patladı. Çok büyük bir gürültü geldi maden tarafından. Biz deprem oluyor sandık. Cevher zenginleştirmede kullanılan kimyasal maddelerle kirlenmiş çamurlar köyümüzün altındaki dereye, oradan da Kılıçkaya barajına aktı. Derenin etrafındaki bütün bağımız bahçemiz mahvoldu. Hep çamurla kaplandı.”

Madenin yıllardır atıklarını dağ gibi biriktirdiğini ve atık havuzları yaptığını aktaran Çiftçi, kazanın ardından devlet görevlilerinden gelin gidenin henüz olmadığın söyledi. Çiftçi, “Şu ana kadar barajdaki balık çiftliklerinden görevliler dışında gelen giden olmadı. Tam bir çevre felaketi yaşıyoruz ancak kaderimizle baş başa bırakıldık. Daha önce de böyle bir olay olmuştu ama bu kadar büyük değildi o. Çok kötü bir koku yayıldı patlamanın ardından. İnsanlardan da etkilenenler oldu. Hayvanlarımız mevsim itibariyle ahırlarda olduğu için onlarda bir etkilenme görülmedi” diye konuştu. Konuya dair bilgi almak istediğimiz köy muhtarı Süleyman Çiftçi ise “Gerekli tüm bilgileri devletin ilgili kurumlarına ilettik” demekle yetindi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu