Güncel

Elazığ’da eylem ve etkinlikler yasaklandı

Enes Kara'nın ölümü sonrası Elazığ'da eylem ve etkinlikler yasaklandı.

Enes Kara’nın ölümü sonrası Elazığ’da eylem ve etkinlikler 15 gün süre ile yasaklandı.

Ailesinin zoruyla kaldığı tarikat yurdunda maruz kaldığı baskıları ve gelecek kaygısını dile getirdikten sonrası yaşamına son veren Enes Kara’nın ardından Elazığ’da açık havada yapılması planlanan eylem ve etkinlikler 15 gün süre ile yasaklandı.

Elazığ Valiliği tarafından yapılan açıklamayla, Valilik ve kaymakamlıklarca açık alanlarda düzenlenmesi uygun görülenler hariç olmak üzere il genelinde yapılması planlanan her türlü toplantı, yürüyüş, miting, basın açıklaması, anma töreni 15 gün süreyle yasaklandı.

Valilik açıklamasında şunlar kaydedildi:

“İlimiz genelinde (polis ve jandarma sorumluluk bölgeleri dahil) kapalı yerlerde pandemi kurallarına uygun olarak düzenlenecek eylem ve etkinlikler ile kamu düzeni ve sağlığını tehlikeye düşürmeyen, Valilik ve Kaymakamlıklarca açık alanlarda düzenlenmesi uygun görülenler hariç olmak üzere, ilimizdeki açık alanlarda yapılması planlanan her türlü açık hava toplantısı, yürüyüş, miting, basın açıklaması, çadır kurma, stant açma, oturma eylemi, imza kampanyası, anma töreni, yüksek sesle yayın yapan araçlarla şehir içerisinde tur atılması ve toplu karşılama ve uğurlama vb. türdeki eylem ve etkinlikler ile 2559 sayılı Polis Vazife ve Salahiyetleri Kanunun Ek-1 maddesi kapsamındaki oyun, temsil ve çeşitli şekillerdeki gösteri ve etkinliklerin, ticari kimliği bulunan tüzel kişiliklerinin ticari faaliyetleri hariç olmak üzere el ilanı dağıtılmasının, pankart/afiş asılmasının, 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11/C maddesinin (a) ve (c) bentleri ile 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununun 17. ve 19. Maddelerine istinaden Elazığ İl sınırları içerisinde 12/01/2022 günü saat 00.01’den 26/01/2022 günü saat 23.59’a kadar (15) gün süre ile yasaklanmıştır.”

Enes Kara’nın babasının şikayeti üzerine medyada yer alan bazı haberlere de erişim engeli getirilmişti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu