GüncelManşet

Diyarbakır, Van ve Mardin’de halk iradesine darbe; Büyükşehir belediyelerine kayyum atandı

Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediye başkanları İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınarak yerlerine illerin valileri kayyım olarak atandı. Büyükşehir belediye başkanlıkları polis çemberine alınırken, İçişleri bakanlığınca halkın iradesine darbe vurularak başkanların görevden alınması durumu polis tarafından sözlü olarak iletildi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı, Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Başkanı Ahmet Türk ve Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Bedia Özgökçe Ertan görevden alındı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Mardin Büyükşehir Belediyesine Mardin Valisi Mustafa Yaman, Van Büyükşehir Belediyesine Van Valisi Mehmet Emin Bilmez başkan vekili olarak görevlendirildi.

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Mızraklı, Türk ve Ertan’ın “terör örgütleriyle iltisak-irtibatı olduğu”, “terör örgütlerine destek verdikleri yönünde tespit ve deliller bulunduğu” belirtildi. Bakanlık bu iddialarının dayanağı ise HDP’nin programında bulunan ve her seçimde uyguladığı Eşbaşkanlık sistemi oldu. İçişleri bakanlığı, seçim öncesinde eş başkanların isimlerinin ve çalışmalarının birlikte duyurulmasına rağmen eş başkanların kim tarafından seçildiğini kimsenin bilmediğini iddia etti. (Haber Merkezi)

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu