GüncelMakaleler

ÇEVİRİ | Madhya Pradesh Milind Teltumbde’nin ölümünden sonra Maoist faaliyet artıyor

Bu makale Vıshnukant Tıwarı tarafından yazıldı ve 15 Aralık’ta www.thequint.com sitesinde yayınlandı. Özgür Gelecek okurları için çevirdik.

 Maoistler, Deepak Teltumbde’nin ölümünün ardından Madhya Pradesh’in Balaghat şehrinde üç ayrı kundaklama olayı gerçekleştirdi.

Maoistlerin, 8 Aralık Çarşamba günü Balaghat ilçesinin Mandwa köyünde bir yol silindiri ve bir JCB de dahil olmak üzere inşaat araçlarını ateşe verdikleri iddia ediliyor. Yaklaşık 40 Maoistin işçileri tehdit ettiği ve bölgedeki Bithali-Pathri yolunun yapımında çalışan bir sıcak karışım tesisi, bir JCB, bir silindir ve bir motosiklet de dahil olmak üzere inşaat makinelerini ateşe verdiği iddia ediliyor.

Olay yerinde bulunan yerliler, Maoistlerin olay yerinden kaçmadan önce telefonlarını bile aldıklarını söylediler.

Benzer kundaklama olayları daha önce 3 Aralık’ta Koraka’da ve 6 Aralık’ta Balaghat ilçesinde Bodalijhola’da meydana gelmişti. Tüm olaylarda Maoistler, Maharashtra Gadchiroli’deki isyancıların bir çatışmada ölümünden bahseden ve bir “grev” çağrısı yapan pankartlar ve posterler bıraktılar. Maoistler, Madhya Pradesh-Maharashtra-Chhattisgarh bölgesini (MMC) en son genişleme alanları olarak belirlediler. Milind takma adı Deepak Teltumbde, bu bölgedeki kadronun genişletilmesi ve güçlendirilmesi ile görevlendirildi. Deepak’ın bu yıl 13 Kasım’daki ölümünün ardından, MMC şu anda başsız.

Bazı Maoist kadınların da MP’nin Balaghat bölgesinde yasaklı örgüt HKP(Maoist) tarafından gerçekleştirilen son kundaklama olaylarına karıştığı iddia ediliyor.

Madhya Pradesh, Naxal operasyonları IG’den Sajid Shapoo, ayrıntılara değinerek şunları söyledi:

Maoistlerin bölgede inşaat araçlarını yakma olayları oldu ve bölgedeki varlığımızı artırdık. Hakimiyetlerini yeniden sağlamaya çalışıyorlar ve Deepak’ın ölümünün onları güçsüz bırakmadığını kanıtlamaya çalışıyorlar. Bu kadar. Ama bu doğru değil. Hükümet bu konuda çok ciddi ve Maocu sorunu eyaletten silmek için her şeyi yapıyoruz.”

Artan Maoist Faaliyet Madhya Pradesh Hükümeti İçin Endişe Nedeni

Madhya Pradesh hükümeti, eyaletteki Maoist varlığının ciddiyetini kabul etmekte sürekli isteksiz davranıyor. Gerçi son gelişmeler aksini gösteriyor. 2018 ve 2021 yılları arasında, iki bölge daha, Mandla ve Dindori, aşırı solculardan (LWE) etkilenen bölgeler listesinde yer aldı.

Yıllar geçtikçe Maoistler, Madhya Pradesh ve Chhattisgarh sınırında yer alan Kanha milli parkı ve Bhoramdeo vahşi yaşam koruma alanlarına odaklandılar. Maoistler tarafından 2016-17’de oluşturulan MMC bölgesi, üç eyaletin üçlü kavşağında yer alan bölgelerin haritasını çıkarıyor. Ayrıca bölgede Gondia-Rajnandgaon-Balaghat bölümü ve Kanha-Bhoramdeo bölümü olmak üzere iki bölüm oluşturdular.

Maoistler, Balaghat’ta bir hafta içinde 3 ayrı olayda birden fazla inşaat aracını ateşe verdi.

Maoistler, Balaghat’ta bir hafta içinde 3 ayrı olayda çok sayıda inşaat aracını ateşe verdi. Vishnukant Tiwari/Quint Amarantak ve Kanha-Bhoramdeo bölgesindeki sık ormanları Maoistler için güvenli bir sığınağa dönüştürme planları, geçmişte teslim olan Deepak’ın eski yakın yardımcıları tarafından da doğrulandı. “Bu, özellikle Deepak Teltumbde’nin ölümünden sonra Maoistler için çok önemli bir zaman. Zayıflar, bir dereceye kadar örgütlenmemişler ve başsızlar. Bu, Madhya Pradesh polisinin Mao karşıtı operasyonları artırması gereken zamandır. Eğer (Maoistler) harekete geçmeyerek iyileşmelerine izin verilirse, sadece kadrolarını güçlendireceklerdir. Kanha-Bhoramdeo bölümünde zaten iki bölge komitesi geliştirdiler, ancak şimdi Deepak gittiğinden beri işler biraz karışık. Polisin ipi sıkması için en iyi zaman.”

13 Kasım’ın başlarında, 26 Maoist’in Maharashtra’nın isyan karşıtı güçleri tarafından öldürüldüğü gün, Maoistler, Balaghat ilçesine bağlı Baihar polis karakolunun altına düşen Malikhedi köyünde polis muhbiri oldukları şüphesiyle iki köylüyü öldürdü.

 

Madhya Pradesh, Maoistler İçin Neden Önemli?

MMC’yi geliştirmenin başlıca nedenlerinden biri, Amarantak ormanlarının Jharkhand, Maharashtra ve Odisha ormanlarına yakınlığıdır. İsyancılar bu eyaletlere ormandan güvenli bir geçiş sağlar. Jharkhand, Maharashtra, Odisha, Madhya Pradesh ile iyi bağlantılı bir geçittir. Kaynaklar, şu anda KB bölümünde 300’den fazla Maoist’in “Vistar Dalam”ın (Maoist kadronun genişletilmesiyle görevli bir grup) bir parçası olarak aktif olduğunu söylüyor.

Başlangıçta, 40-50 isyancılarından oluşan küçük bir grup, “Vistar Dalam” altındaki diğer şeylerin yanı sıra bölgeyi, jeopolitiğini, kamusal meseleleri anlamak için bölgeyi kapsayacak şekilde gönderildi. Bununla birlikte COVID nedeniyle uygulanan son ülke çapındaki kilitlenmeler Maoculara yerel halkı silahlı isyana katılmaya ikna etmek için yeterli zaman ve özgürlük sağladı.

Kanha-Bhoramdeo’da özellikle Kanha, yani Balaghat, Mandla ve Dindori bölgelerinin bazı bölgelerinde Maocular kadrolarını sürekli güçlendiriyorlar. Bununla birlikte, birçoğu hala Güney Bastar ve diğer bölgelerden gönderilen kadrolardır, ancak artan sayıda olay ve kadın Maocuların hissedilen artışı, Madhya Pradesh’e düşen KB bölümünün bazı bölümlerinde gelişmeye başladıklarına işaret etmektedir.

 

Madhya Pradesh Maocu Tehdidini Önemsiyor Mu?

Üst düzey bir polis memuru Quint’e verdiği demeçte, “Kanha-Bhoramdeo bölgelerinde, Maoistlerin bir bölge komitesi oluşturduğunu ve bölgedeki çabalarını yoğunlaştırmayı planladıklarını öğrendik” dedi ve Madya Pradeş polisinin yeterince ciddiye almamasıyla ilgili endişelerini dile getirdi.

Kıdemli Polis Memuru; “Madya Pradeş polisi bunu ciddiye almıyor gibi görünüyor. Yaptıkları en büyük hata bu olabilir. Maocular şimdi zayıflar, sayıları daha az, daha az yerel desteğe sahipler; bunu Deepak Teltumbde’nin kaybıyla eşleştirin. Kanha-Bhoramdeo’dan varlıklarını harekete geçirmek, saldırmak ve dağıtmak için doğru zaman. Değilse, uzun Maocular kontrolsüz kalırsa, daha güçlü kadrolar onlara da gelir” şeklinde konuştu.

Kanha-Bhoramdeo’nun Maoistlerin sığınması ve kadrolarını güçlendirmesi için en uygun olmasının yanı sıra, MP hükümetinden gelen yanıt, bölgedeki ayaklanmaya karşı koymak için ciddi çabalar başlatmayı başaramadı.

Bu arada Quint’ten Abhishek Tiwari ile konuşan SP Balaghat, “Bölgede Deepak’ın ölümünden sonra Naxals olayları yaşandı ve çoğunlukla Bastar ve Gadchiroli bölgesinden ithal edilen kadrolar tarafından gerçekleştiriliyorlar. Bölgede hakimiyet ve devriye gibi operasyonlar yürütüyor ve bölgedeki Maocu hareketi engellemek için her türlü önlemi alıyoruz” dedi.

Kaynaklar, Kanha’daki durumun eyaletin fark ettiğinden çok daha kötü olduğunu söylüyor. İç mekanlarda, orman memurları oraya gitmekten bile korkuyorlar. Memurlar gün batımından önce ormandan dışarı çıkıyorlar. Korku, hem yerel halk arasında hem de Kanha ormanlarını sık sık ziyaret eden hükümet çalışanları arasında hissediliyor.

Kaynak: https://www.thequint.com/news/india/maoists-activity-increases-in-madhya-pradesh-post-milind-teltumbdes-death?fbclid=IwAR3ak6UMbZbNMVvcl03F32sr2ZG8JSO0NvJ_ngCCHGaHzk4mUJQn1UHuw4k#read-more

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu