DünyaGüncel

ÇEVİRİ HABER | Dr. Saibaba’nın sağlığı her geçen gün kötüye gidiyor… Hargopal derhal serbest bırakılmasını talep ediyor

Dr. GN Saibaba Savunma ve Serbest Bırakma Komitesi Başkanı Prof. G. Hargopal'ın 10 Aralık 2021 tarihinde "Dr. G.N. Saibaba serbest bırakılmalı" başlıklı açıklamasını ÖG okurları için çevirdik.

“Delhi Üniversitesi’nde eski bir İngilizce profesörü olan Dr. GN Saibaba, dört buçuk yıldan fazla bir süredir Maharashtra’daki Nagpur Merkez Hapishanesinin Anda Hücresinde tutuluyor.

Gadchiroli Sessions Mahkemesi, Dr Saibaba’yı hayali suçlamalarla tutukladı ve UAPA uyarınca ömür boyu hapis cezasına çarptırdı. Dalitler, Adivasis, Müslümanlar ve diğer azınlıklar da dahil olmak üzere toplumumuzun sömürülen ve ezilen kesimlerinin hakları için kampanya yürüttü. Dr.G.N. Sai Baba, kabilelerin hakları, toprak, su ve doğal kaynaklar üzerindeki hakları için savaştı.

Bugün Dr. Saibaba en az iki kişinin yardımı olmadan hareket edemiyor. %90 fiziksel engeline ek olarak, Nagpur Merkez Hapishanesi’nde 19 hastalıktan muzdarip. Sağlık koşulları arasında sol ventrikül disfonksiyonu, hipertansiyon, böbrek taşları, beyin kistleri, pankreas sorunları, omuz, kol kası ve sinir dejenerasyonu ile hipertrofik kardiyomiyopati ve üst ekstremitelerinin çoğunda kısmi felç ile sonuçlanan sinir dejenerasyonu vardı. Hapishane yetkilileri yakın zamanda tıbbi raporunu ancak RTI uyarınca talep edildikten sonra yayınladı. Bu tıbbi raporların incelenmesi, Dr. Saibaba’nın, özellikle omuz kas kuvvetinin bozulmasıyla ilgili olarak, acil tıbbi müdahaleye ihtiyacı olduğunu ortaya koydu. Anda hücresideki uzun tutukluluğu sırasında COVID-19’a maruz kaldı ve ardından sağlığı daha da kötüleşti.

Hapishanede olduğu için bazı teşhis testlerinden geçmesi dışında uygun bir tedavi görmedi. Nagpur’daki Merkez Hapishanesi uygun sağlık ve diğer olanaklardan yoksundur. Aslında engellilerin hakları tamamen göz ardı ediliyor.

Kovid faciasının ardından Yargıtay, hapishanelerdeki yoğunluğu hafifletmek için tutukluların serbest bırakılmasına karar verdi. Ancak, şartlı tahliye için uygun olmasına rağmen, Dr. Saibaba’nın şartlı tahliye başvuruları hapishane yetkilileri tarafından üç kez reddedildi. Bir yıl önce, hapishane yetkilileri, annesi kanserden öldüğünde Dr. Saibaba’nın şartlı tahliye talebini insanlık dışı bir şekilde reddetti.

Hindistan Yüksek Mahkemesi, çeşitli davalarda mahkumlara kötü muamele konusunu ciddiye almıştır. Hindistan ayrıca, insanların doğuştan gelen haysiyetini ve medeni ve siyasi özgürlüğe sahip özgür insan idealini tanıyan Uluslararası Medeni ve Siyasi Haklar Sözleşmesi’nin (ICCPR) imzacısıdır. Bir insan hapisteyken bile temel haklarını kaybedemez. Onun doğuştan gelen onuruna saygı gösterilmeli ve korunmalıdır.

Hindistan ayrıca mahkûmların tedavisine ilişkin standart asgari koşullara ilişkin 70/175 sayılı BM Kararına (Nelson Mandela Kuralları olarak bilinir) imza atmıştır. Hindistan, engellilerin haklarına ilişkin özel yasa açısından 1 Ekim 2007’de BM Engelli Hakları Sözleşmesi’ni (CRPD) onayladı.

Engelli haklarına ilişkin özel raporlar da dahil olmak üzere birkaç BM Özel Raportörü (raporla görevlendirilmiş); Herkesin en yüksek standartta fiziksel ve zihinsel sağlıktan yararlanma hakkı konusunda Özel Raportör; İnsan Hakları Konseyi’nin 35/6, ​​33/9, 34/5, 34/19 sayılı Kararlarına göre, insan hakları savunucularının durumuna ilişkin Özel Temsilci, şiddet, diğer zalimane, insanlık dışı veya aşağılayıcı muamele Özel Temsilcisi veya ceza – vb. GN, Hindistan Hükümetine gerekli yardımı sağlaması ve Saibaba’yı serbest bırakması için çağrıda bulundu.

Bugün ülke Ulusal İnsan Hakları Günü’nü kutluyor. Demokrasi Zirvesi’ne katılan Hindistan, bu ülkelerin anayasal ilkelerine uymaları gerektiği görüşündeydi. Hindistan ve Maharashtra Hükümetleri yerel yasalara uymalı ve imzalanan uluslararası kararlara saygı göstermelidir. Ulusal İnsan Hakları Günü şerefine, Komite, Dr. GN Saibaba’nın ve aynı davada kefaletle veya şartlı tahliye ile tutuklanan herkesin derhal serbest bırakılmasını talep ediyor.

Komite, tüm demokratları, hükümetlere GN Saibaba’yı desteklemeleri ve kamuoyunu artırmaları için baskı yapmaya çağırıyor.

Komite talepleri Maharashtra Hükümeti Dr. G.N. Sai Baba’ya uygun tıbbi ve diğer olanaklar sağlanmalıdır.

Şartlı tahliye hakkı olduğu için şartlı tahliye hakkı verilmelidir. Kefalet veya şartlı tahliye aynı durumda diğer kişilere verilmelidir.

Aile üyeleri, Maharashtra Hapishane yetkililerinin talebi üzerine Nagpur Merkez Hapishanesinden Haydarabad’daki Cherlapally Merkez Hapishanesine kaydırıldı.

– Prof. G. Haragopal Başkan

Kaynak: http://avaninews.com/article.php?page=3406

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu