Güncel

Cemaatçilerin baskısı sonucu gazeteci görevinden alındı

Enes Kara’nın ölümünü haber yapan Gazeteci Faik Akgün yazı işleri müdürlüğü görevinden alındı, haber siteden kaldırıldı

Elazığ’da, Enes Kara’nın ailesinin zoruyla kaldığı cemaat yurdundaki baskılar ve gelecek kaygısı nedeniyle yaşamına son vermesini “Cemaat baskısına dayanamadı” başlığıyla haberleştiren Gazeteci Faik Akgün görevden alındı, haber siteden kaldırıldı.

Gazeteci Mustafa Hoş, Faik Akgün’ün ve Enes Kara’nın ölümünü protesto eden öğrencilerin tehdit edildiğini duyurmuştu.

Elazığ’da yerel gazete Günışığı, Enes Kara’nın ölümüyle ilgili internet sitesinde “Cemaat baskısına dayanamadı intihar etti” başlığıyla haberi yayınladı. Ancak haber internet sitesinden kaldırıldı.

Haberi yapan gazetenin Yazı İşleri Müdürü Faik Akgün, gazetenin sahibi Nafiz Koca tarafından toplantıya çağrıldı. Toplantıda hem Koca hem de gazetedeki diğer kişiler tarafından eleştirilen Akgün, Yazı İşleri Müdürlüğü görevinden alındı. Görevden alınma gerekçesinin ‘istenilen performansı yakalayamamak’ olduğu söylendi.

Akgün işten çıkarılmazken, bunun sebebini de ‘resmi ilan gelirlerinden dolayı sabit bir çalışan sayısının olma zorunluluğu’ olarak açıkladı.

Haberin yayında kaldığı süre boyunca Akgün, onlarca tehdit telefonu aldı. Bunlardan bazıları da kendilerini cemaat mensubu olarak tanıttı. Akgün’ün aktardığına göre cemaat mensubu olduğunu söyleyen bir kişi “Allah nurunu tamamlayacak. Sizin gibi kafirler de helak olacak. Hepinizi helak edeceğiz” derken başka bir kişi Akgün’e “Sizi tanıyoruz, CHP’ye hizmet ediyorsunuz” diyerek hakaretler yağdırdı. Başka bir tehdit de Arapça yapıldı. 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu