GençlikGüncel

Boğaziçi öğrencileri: “4 Ocak’ta direnişin birinci yılında görüşmek üzere”

Boğaziçi Üniversitesi’nde öğrenciler, tutuklu arkadaşları Enis Berke Gök ve Caner Perit Özen’in serbest bırakılması talebi içeren dövizleriyle Kuzey Kampüs’te bulunan piramit önünde bir araya gelerek yürüyüş yaptı.

Kütüphane önüne yürüyen öğrenciler açıklama yaptı. Açıklamada “Üniversitemizi savunmaya ve kayyumlara karşı mücadele etmeye devam edeceğiz. 4 Ocak’ta direnişin birinci yılında görüşmek üzere” denildi.

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri yetersiz yurtlar, yurtlara takılan turnikelerle gelen baskılar, çözülmeyen hibrid eğitim sorunları, anlamsız pandemi önlemleri ve kütüphanenin erken kapatılması gibi kayyum icraatlerine karşı üniversitede yürüdü. Öğrenciler, tutuklu arkadaşları Enis Berke Gök ve Caner Perit Özen’in serbest bırakılması talebi içeren dövizleriyle Kuzey Kampüs’te bulunan piramit önünde bir araya gelerek yürüyüşe geçti. Kütüphane önüne yürüyen öğrenciler açıklama yaptı.

Yürüyüşten sonra basın açıklaması yaptılar

Açıklamada “Bir yıldır direndiğimiz kayyum ve onun sırtını yasladığı gerici AKP iktidarının zihniyeti, üniversite yaşamının her alanında kendisini gösteriyor. Tam 80 gündür arkadaşlarımız Berke ve Perit’in özgürlükleri ve eğitim hakları gasp ediliyor, hocalarımızın işlerine son veriliyor, direnişçi öğrenciler polis şiddeti ve okul içi soruşturmalarla sindirilmeye çalışılıyor. Ancak buradayız, hiçbir yere gitmiyoruz. Üniversitemizi savunmaya ve kayyumlara karşı mücadele etmeye devam edeceğiz. 4 Ocak’ta direnişin birinci yılında görüşmek üzere” denilerek “Direne direne kazanacağız” sloganı atıldı.

Sonrasında öğrenciler “Kayyum rektör değil seçilmiş rektör istiyoruz”, “Muhbir rektör değil öğrencisini koruyan rektör istiyoruz”, “Hükümetin rektörünü değil bağımsız rektör istiyoruz” ve “Kayyum rektör istemiyoruz” sloganlarını atarak açıklamayı sonlandırdı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu