GençlikGüncel

Birleşik Gençlik Meclisleri’nden İBB önünde zam protestosu: Kazanan bir avuç, faturayı ödeyen milyonlar

Saraçhane'de açıklama yapan BGM, "Bu hayat pahalılığıyla mücadele etmek “Zamlar kaldırılsın” diyerek değil “Kapitalizmi yıkacağız!” diyerek olacak bir iştir" dedi.

Birleşik Gençlik Meclisleri (BGM), hayat pahalılığını, zamları ve genç işsizliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) bulunduğu Saraçhane’de protesto etti.

Protesto eylemi için İBB önüne gitmek isteye BGM üyelerini polis engellemeye çalıştı. Eylemi gerçekleştireceklerini söyleyen gençler Saraçhane Parkı’na geçti. Bu sırada parkın çevresi yoğun polis ablukasına alınırken, eyleme bakıp takip etmek isteyenler polis tarafından engellenmeye çalışıldı.

Parkın içinde ise ilk olarak polisin eylemi engelleme girişimi protesto edildi. CHP’li belediyenin de iktidardaki partilerden bir farkı olmadığı vurgulandı. Burada “Kazanan Bir Avuç Faturayı Ödeyen Milyonlar, Ulaşım Zamları Geri Çekilsin” pankartı açıldı.

“Burjuvazi bu krizleri aşamıyor, aşamadıkça da sırtımızdaki yükü perçinliyor”

Açıklamada basın metnini BGM adına Selman Çınar okudu. Çınar, Dünyada mevcut kriz halinin olduğunu ve bu krizin daha aşılamadığını söyleyerek, bu krizle birlikte enflasyonun, işsizliğin çoğu zaman da ikisinin birden arttığını ifade etti. “Burjuvazi bu krizleri aşamıyor, aşamadıkça da sırtımızdaki yükü perçinliyor” diyen Çınar şöyle devam etti:

“Kapitalist sistem kendini var etmek uğruna insanca bir geleceğe dair basamak basamak ördüğümüz hayallerimizi, çabalarımızı, hedeflerimizi gözünü kırpmadan bir çırpıda yok ediyor. Ancak içine itildiğimiz açlık, yoksulluk, sefalet bizlere kendi çaresizliğimizi değil, burjuvazinin çaresizliğini ve ömrünün artık ne denli kısaldığını gösteriyor. Durumun en sert yaşandığı ve gençliğin en derinden sarsıldığı ülkelerden biri de bu topraklar. Bir yanda çift haneleri geçmekte hiç zorlanmayan yüksek işsizlik rakamları, diğer yanda uzun zamandır görmeye alışık olmadığımız fiyat artışları, zamlar ve resmi verilere göre %40’lara dayanan yüksek enflasyon rakamlarının altında ezilmeye itilen işçiler, emekçiler, kadınlar, LGBTİ+lar ve biz gençler.”

“Emperyalist-kapitalist sistemi tarihin tozlu raflarına gönderelim”

Açıklamanın devamında “Her 4 gençten birinin işsiz olduğu bir ülkede bir sabah toplu taşımaya gelen %36 zamla uyanıyoruz, aynı gün yatağa giderken doğalgazın, elektriğin, ekmeğin, yumurtanın, sütün ve daha bir çok şeyin daha zamlandığına şahit oluyoruz” diyen Çınar, ithalata bağımlığın yüzünden sofralara ateş düştüğünü vurguladı. Burjuvazinin iktidarının devamı için milyonların yoksullaştırıldığını da ifade eden Çınar, şunları söyledi, “Bizler buna mecbur değiliz!” dedi. Zamlarla mücadele etmek için sadece ‘zamlar kaldırılsın’ demenin yeterli olmayacağının altını çizen Çınar, sözlerini şöyle tamamladı:

“Muhalefet partilerinin peşinde çözümsüzlüğün pençesinde dolanmaktansa gelin hep birlikte gençliğin dinamik, bağımsız, devrimci mücadele hattını Birleşik Gençlik Meclisleri saflarında örelim. Bizi kapitalizmin emekçiler üzerinde yarattığı bu yoksulluk dalgasından da faşizmin kadınlar, LGBTİ+lar, emekçiler, Kürt Halkı üzerindeki baskı ve teröründen de ancak Birleşik Mücadele kurtarır. Gelin bu mücadelenin gençlik cephesini hep birlikte büyütelim ve emperyalist-kapitalist sistemi tarihin tozlu raflarına gönderelim.”

Eylem, basın metninin ardından sloganlarla sona erdirildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu