GençlikGüncel

Berke ve Perit 3 ay sonra tahliye edildi

2'si tutuklu, toplam 14 Boğaziçi Üniversitesi öğrencisinin yargılandığı davanın ilk duruşması dün İstanbul Çağlayan Adliyesinde görüldü.

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri Ersin Berke Gök ve Caner Perit Özen adli kontrolle tahliye edildi. Ersin Berke Gök ve Caner Perit Özen, “Kayyum rektör” Naci İnci’nin şikayeti sonrası gözaltına alınıp tutuklanmıştı.

2’si tutuklu 14 Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi hakkında “2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununu” ihlal etme ve “Kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma”, “kamu görevlisine görevini yaptırmamak için direnme” ve “ulaşım araçlarını kaçırma veya alıkoyma” suçlamalarıyla açılan davanın ilk duruşması bugün İstanbul Çağlayan Adliyesinde görüldü.

İstanbul 22’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşma, salonda yer olmadığı gerekçesiyle 40’ıncı Ağır Ceza Mahkemesi salonunda taşındı.

Tutuklu yargılanan Ersin Berke Gök ve Caner Perit Özen, duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı.

Duruşmada söz alan Ersin Berke Gök, kendisine yönelik suçlamaları reddetti. Gözaltına alınıp tutuklanma sürecini anımsatan Gök, telefonuna Anadolu Ajansı’na (AA) ait bir haber linkinin geldiğini, bu haber linkinde AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kendilerini hedef gösterdiğini paylaştı.

Gözaltında işkenceye maruz kaldıklarını paylaşan Gök, daha sonra tutuklandıklarını söyledi. Gök, ““Faşizmin bir başka yüzü itmeler kakmalar, emir vermeler, verilmeyen yemekler, olmayan sıcak su, verilmeyen kitaplar, geç verilen ders notları, giremediğim dersler, asla işleme alınmayan dilekçeler, verilmeyen mektuplar…” diye konuştu.

Boğaziçi direnişine başından beri destek verdiğini ve hâlâ destek vermeye devam ettiğini söyleyen Perit Özen, bu nedenle tutuklandığını ifade etti.

Kendilerine dönük baskılara işaret eden Özen, “Kötülüğün sıradanlaştığı bir durum var ortada” şeklinde belirterek Naci İnci’nin bir TV programında kendilerini “vandal” olarak tanımladığını paylaşan Özen, asıl vandalın kendisi olduğunu söyledi.

“Bizler yalnızca eğitim hakkı gasbedilmiş zavallı gençler değiliz, bizim bir mücadelemiz var. Kayyumlar gibi el pençe divan durup hesap vereceğimiz biri de yok” diye belirtti.

Berke ve Perit Tahliye Edildi

Gök ve Özen’in savunmaları ardından tutuksuz öğrenciler söz aldı. Mahkeme duruşmaya ara verdi. Verilen aranın ardından avukatların savunmasıyla devam edildi. Savunmaların ardından mahkeme, tutuklu Gök ve Özen hakkında adli kontrolle tahliye kararı verdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu