EmekGüncel

BBC’ye grev kararı asıldı

TGS, Birleşik Krallık başta olmak üzere dünyanın birçok yerindeki BBC çalışanlarının haklarına sahip olma talepleri reddedilen üyeleri için BBC'ye grev kararı astı.

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) ile British Broadcasting Corporation (BBC) işvereni  arasında Temmuz ayında başlayan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine bugün grev kararı asıldı.

TGS üyesi gazeteciler konuya ilişkin Taksim Gümüşsuyu Parkı girişinde basın açıklaması yaptı. Türkçe ve İngilizce “Hakkımızı istiyoruz” yazılı pankartın açıldığı eylemde, “#BBC’yeSendika” dövizleri taşındı.

Sarf edilen tüm çabalara rağmen işverenin pazarlığa kapalı tutumundan kaynaklı grev kararına gittikleri belirtilen açıklamada, “BBC İstanbul ofisinde çalışan üyelerimiz Türkiye’de yaşanan ekonomik zorluklar karşısında ücretlerinin alım güçlerini koruyacak şekilde düzenlenmesini istiyor. İşveren, 2020 yılında çalışanların maaşlarına resmi enflasyon oranının çok altında bir zam yapmıştı. Şimdi brüt yüzde 14 zam teklif ediyorlar. Enflasyonun resmi kaynaklara göre yüzde 21.31, bağımsız ekonomistlere göre ise yüzde 58.65 olduğu bir ortamda bunu kabul etmemiz beklenemez” denildi.

BBC’nin Birleşik Krallık ve dünyanın diğer ülkelerindeki çalışanlarına sunduğu bazı temel haklardan İstanbul’daki çalışanlarının  faydalanma taleplerinin tartışmaya dahi açılmadan reddedildiğinin altı çizilen açıklama, şöyle devam etti: “BBC İstanbul ofisinde çalışan üyelerimiz dünyanın en önemli kamu yayıncısı olan, güçlü ilkelere sahip bu saygın yayın kuruluşunda gazetecilik yapmaktan gurur duyuyor. Fakat alım güçlerini korumak, son yıllarda ücretlerinde yaşanan değer kaybını telafi etmek ve her BBC çalışanı ile benzer haklara sahip olmak istiyorlar.

Talepleri makul ve karşılanabilir taleplerdir. BBC’nin bu talepleri kendi bütçesine ek yük yaratmadan karşılaması mümkündür. Geçtiğimiz Ocak ayından bugüne Sterlin, Türk lirası karşısında yüzde 80’lik bir kazanç sağlamıştır. Başka bir deyişle, üyelerimizin Türk lirası maaşları karşısında işverenin yüzde 80’lik bir kazancı söz konusudur. Grev sürecini başlatan, BBC işverenin bu şartlara rağmen sergilediği uzlaşmaz tutumdur. TGS olarak bugün BBC işverenine son çağrımızı yapıyoruz. Aksi halde grevin kaçınılmaz olacağının bilinmesini isteriz.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu