EkolojiGüncel

Aydın Germencik’te köylüler: “Havama, suyuma toprağıma dokunma”

Germencik Dağyeni köylüleri, topraklarında yapılan maden sondajlarına karşı nöbete başlıyor

Aydın Germencik’e bağlı Dağyeni köylüleri topraklarında yapılan maden sondajlarına karşı nöbete başlıyor. Dün yüzlerce köylü maden sondaj alanlarına yürürken, köylüler bugün sondaj alanlarının olduğu yerde nöbet başlatıyor.

Yüzlerce köylü alana yürüdü

İzmir-Aydın il sınırındaki Kartal Dağı’nın Aydın tarafına bakan yüzünde bulunan Dağyeni köylüleri yaklaşık 10 gündür yaylalarında yapılan maden sondajlarına karşı diken üzerinde yaşıyorlar. En yakını köye 1,5-2 km olan dört adet maden sondajı köylülerin en önemli geçim kaynağı olan incir ve zeytin bahçelerinin ortasında yer alıyor. Cumartesi akşam AYEP ve ÇİYAP üyelerinin yaptığı bilgilendirme toplantısının ardından pazar günü yüzlerce köylü sondaj alanlarına yürüdü. Köylüler maden sondajlarının sona erdirilmesini ve iş makinelerinin yaylayı terk etmesini istiyorlar. Dün köylü gençler sabaha kadar bölgede nöbet tutarken sondaj çalışması için  ekipman getiren bir kamyonu alana sokmadılar. Köylüler bugün de sondaj alanlarının yakınına çadır kurarak yaşam nöbetine başlayacaklar.

Evrensel’in görüştüğü köylülerden Abdurrahman Balcılar, sondaj çalışmaları durana kadar mücadeleye kararlı olduklarını belirterek, “Dün yürüdük, bugün de yürüyeceğiz. Maden sondajlarının köyümüzü terk etmesini istiyoruz. çadır kurulacak, gençler ve tüm köylüler yağmur çamur demeden nöbet tutacağız. Akşam 23’e kadar çalıştılar. Burası bizim yaşam alanımız, bizim iznimiz yok bu sondajlara.” dedi.

Köy halkından Muammer Salık, “Dün bayağı bir gözdağı verdik ama jandarma muhtarları tehdit ediyor siz kamu görevlisiniz diye. Dün akşam kamyonları çevirdik. Bugün de traktörlerle kadınlar, gençlerle yolları kapatıp çadır kuracağız. Nöbet tutacağız. Biz şiddet göstermeden, hiçbir şeye zarar vermeden Anayasal hakkımızı sonuna kadar kullanacağız. Aydın milletvekillerini arıyoruz, belediye başkanlarının hepsinin yanımızda olmasını istiyoruz. Zeytin hasadı mevsimine rağmen köylüler son derece kararlı. Ölüm de olsa bunları çıkaracağız buradan.” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu