Güncel

Altın madenine karşı direnen köylüler, iş makinesinin lastiğini kesti

Aydın Germencik'te altın madenine karşı toprağını savunan köylüler jandarma barikatını aştı, kepçenin lastiklerini kesti.

Aydın Germencik’te halk siyanürlü altın aramak için etüt çalışması adı altında yürütülecek çalışmaya izin vermedi. Dağyeniköy Mahallesi meydanında toplanan halk, Maden Teknik Arama (MTA) tarafından yapılmak çalışmayı engellemek için bölgeye yürüyüş düzenledi.

Jandarma ile halkın önüne barikat kurulurken, çoğunluğu kadınlardan oluşan halk, jandarma barikatını aştı, çalışmada kullanılacak kepçenin lastiklerini kesti. Kendilerine engel olmak isteyen jandarmaya geçit vermeyen halk ile jandarma arasında yaşanan arbede yaşandı. Jandarmalardan bazılarının üniformaları yırtıldı.

Germencik’e 49 kilometre mesafedeki 1200 nüfuslu Dağyeniköy Mahallesi’nde, 13 gün önce MTA tarafından siyanürle altın araması yapılması için etüt sondaj çalışmalarına başlandı.

Halk ve çevreciler, bölgede siyanürle altın çıkarılmasının yaratacağı zararlara dikkat çekerek günlerdir eylem yapıyor. Bölgede 3 gündür eylem yapan yöre halkı ve çevrecilerin sayısı her geçen gün daha da arttı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu