EkolojiGüncel

AKP’li Eyyübiye Belediyesi ‘arazi işgali’ gerekçesiyle 3 bin zeytin ağacını katletti

AKP’li Eyyübiye Belediyesi, "arazi işgali" gerekçesiyle 3 bin zeytin ağacını kesti Ramazan Yalçın adlı kişi ise, araziyi kiralayarak ağaçları diktiğini belirterek, suç duyurusunda bulundu.

Urfa merkez Eyyübiye İlçe Belediyesi, Bakıkent Mahallesi’nde bulunan Kadıkendi alanında 3 bin zeytin ağacını iş makinalarıyla kesti. Zeytin ağaçlarını sahibinden habersiz kesen belediye yetkilileri ise arazi işgal edildiği gerekçesiyle zeytin ağaçlarının kesildiğini ileri sürdü.

Mezopotamya Ajansı’dan Müjdat Can’a konuşan araziyi işleyen Ramazan Yalçın adlı kişi, 2016’dan bu yana yaşananları ve yaşadıklarını anlatarak, belediyeyi suçladı. Söz konusu zeytinlerin bulunduğu 30 dönüm araziyi Milli Emlak’tan kiralayarak 2016’da ağaçları diktiğini belirten Ramazan Yalçın adlı yurttaş, ağaçların 5 ile 10 yaş arasında olduğunu söyledi. Ağaçların kesildiği alanda iş makinelerine lastik izlerinin hala durduğunu ve birçok ağacın ezdirildiğini kaydeden Yalçın, kesilen ağaçların toprak hafriyatı içerisinde kaldığını söyledi. Yalçın, binlerce zeytin ağacının hemen yanında 100’ün üzerinden badem ve nektarin ağacının da kesildiğini ifade etti.

Ben bu araziyi kiraladım

Bölgenin tapulama harici yer olduğunu ifade eden Yalçın, “Burayı ektiğim zaman Milli Emlak Müdürlüğü’nden herhangi bir kiralama yapın denmedi. Kendim giderek 2017 yılında ecrimisilini (taşınmaz malı kullanma konusunda hak sahibi olan kişinin rızası veya herhangi bir hukuka uygunluk sebebi olmaksızın hakka konu taşınmazın üçüncü bir kişi tarafından kullanılması karşılığında talep edilebilen haksız işgal tazminatı) yatırdım. 11 bin 500 TL ecrimisili yatırdıktan sonra bana dediler ki ‘buranın parsel numarasını çıkar ve kiralamasını yap.’ Bu süreçte bazı dosyalar imzalattık. Bütün dosyalar onaylandı. Sadece 5 Ocak 2022 tarihinde Tarım Bakanlığı’nda kiralama açılacak. Ben de bu kiralamayı yapmayı beklerken burayı ağaçlandırmıştım. Belediye tarafından uyarıldım. Elimdeki evrakları belediyeye sundum. Kaymakamlık 2019’da buraya geldiğinde bana ‘evraklarını yap’ dediler. Bende ardından evraklarımı belediyeye Başkan Yardımcısı Abdulkadir Mangal döneminde sundum. Mangal baktığı zaman ‘her hangi bir yapı yapmayın kiralaman bittikten sonra izninizi alıp yapınızı da yapın’ dedi. Ben bu süre içerisinde ev falan da yapmadım” dedi.

Haksız hukuksuz

Yaptığı bütün evrak kayıtlarının yanında olduğunu söyleyen Yalçın, “Elinde evrak olmasa bile Eyyübiye Belediyesi’nin 7-8 yaşındaki ağaçları katletmeye hakkı var mı?. Ağaçlar, ancak mahkeme kararıyla kaldırılabilir. Ben olduğumda ağaçlar kaldırılır ve başka bir yere ekilebilir. Belediyeye bunu defalarca söyledim. 2021 yılının 21 Aralık Salı günü yağışlı bir sabahta kepçeler, işmakinaları gelmiş bütün ağaçları burada katletmiş. Ağaçlarda olduğu yerde duruyor” diye konuştu.

Suç duyurusunda bulundu

“Bu ağaçlar kolay yetişmiyor” diyen Yalçın, “Bunlar katledilecek ağaçlar değil. 2016 yılında 2 yaşındaki bu ağaçları kendi elimle diktim. Şu an 8-10 yaşında. Meyve veren ağaçlardı. Daha ben mahsulünü toplamadım. Belediye kendi kafasından bunları yaptı, gitti. Devlet yetkililerinden bunun zarar ziyanını karşılamalarını istiyorum” dedi.

Yalçın, belediye yetkilileri hakkında Urfa Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunduğunu söyledi.

Konuya ilişkin telefonla aradığımız Eyyübiye Belediyesi Gecekondu ve Sosyal Konutlar Müdürlüğü yetkilileri de “Orası işgal edilmiş bir yer. Ondan dolayı ağaçları kestik” dedi. Ağaçların yaşının büyüklüğünü sorduğumuz yetkililer, “Bilemiyoruz” yanıtını verdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu