DünyaGüncel

ADGB’nin hasta tutsaklar için başlattığı ‘Yaşamı savunuyoruz’ nöbeti sürüyor

Hapishanelerde siyasi tutsaklara yönelik devam eden işkence, baskı ve hak gasplarına dikkat çekmek için İsviçre'de başlayan nöbet eylemi son gününde.

Avrupa Demokratik Güç Birliği’nin (ADGB), 3 Ocak günü başlattığı “Yaşamı savunuyoruz” nöbeti devam ediyor.

İsviçre’nin Basel kentinde gerçekleştirilen nöbet eyleminde hapishanelerde süren devlet zulmüne dikkat çekildi.

Her gün 18.00-19.00 saatleri arasında Claraplatz’ta gerçekleştirilen eylemde dün, Avrupa Demokratik Güç Birliği’nin hapishanelerde devlet işkencesine ve tutsakların durumuna ilişkin hazırladığı Almanca bildirisi okundu.

Tutsakların Sesi Platformu (TSP) adına söz alarak bir konuşma yapan Hasan Sevim, hapishanelerde son dönemde artan şüpheli tutsak ölümlerine dikkat çekti. Sevim, “Türk devlet faşizmi insan haklarının gereğini hiçe sayarak cezaevleri üzerinden kirli politikalarını tutsaklara yöneltmiştir. Taciz, tecavüz, ağır hak gaspları gibi insan haklarına ve insan onuruna aykırı bir biçimde geliştirilen bu politikalarla özellikle ağır hasta tutsakların tedavilerin engellenerek ölüme terk edilmelerine karşı devrimci, sosyalist ve yurtsever yapılar birlikte hareket ederek cezaevlerindeki devrimci iradeyi sahiplenmelidir” diye konuştu.

Sevim, Tutsakların Sesi Platformu olarak önümüzdeki günlerde hapishanelerde hasta tutsaklar başta olmak üzere siyasi tutsaklara yönelik ağır hak gasplarına karşı kampanya başlatacaklarını duyurdu.

Eylem sloganlarla sona erdirildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu