Güncel

ADGB: Başkan Gonzalo’nun katili Peru Devletidir!

Avrupa Demokratik Güç Birliği, Başkan Gonzalo'nun ölümsüzleşmesine ilişkin açıklama yaptı

Avrupa Demokratik Güç Birliği (ADGB), Peru Komünist Partisi-Aydınlık Yol lideri ve felsefe profesörü Dr. Manuel Rubén Abimael Guzmán Reynoso (Başkan Gonzalo) hakkında açıklama yayınladı.

Açıklamada, Dr. Abimael Guzmán’ın 12 Eylül 1992’de tutuklanarak konulduğu Lima yakınlarındaki Callao deniz üssü hapishanesinde, 87 yaşında ve ağır sağlık sorunları olduğu bilinmesine rağmen, tek kişilik hücrede ağır tecrit koşulları altında tutulmaya devam edildiği belirtilerek, “Abimael Guzmán’ın sağlık sorunları 13 Temmuz itibariyle ağırlaşmasına rağmen, avukatlarının ve ailesinin baskıları sonucu ancak 20 Temmuz günü hastaneye kaldırıldı. Hastanede gerekli tedavi uygulanmadan ve sağlık sorunlarında bir düzelme olmadan, 5 Ağustos günü taburcu edilerek Callao deniz üssü hapishanesine tekrar geri getirilmiş ve son güne kadar burada tutulmuştur.” denildi.

“Başkan Gonzalo, Peru Hükümeti tarafından bilinçli olarak ölüme terk edildi”

Peru devletinin,  Başkan Gonzalo’yu ağır sağlık sorunlarına rağmen tahliye etmeyerek katlettiğini vurgulayan ADGB, şunları söyledi:

“Başkan Gonzalo, Peru Hükümeti tarafından bilinçli olarak ölüme terk edildi çünkü düşüncelerinden korkuyorlardı ve onun üzerinden Peru halkına gözdağı verilmek isteniyordu. Öyle ki; tutuklandıktan sonra görülen duruşmalar, “güvenlik” gerekçesiyle yüzleri kapalı hakimler tarafından gerçekleştirilip, duruşma sürecinde basının davayı takip etmesi engellenirken, Guzmán da büyük bir kafes içinde tutulmuştu. Ancak O; ağır esaret koşullarına rağmen emperyalistlerin korkularını haklı çıkartacak bir duruş sergileyerek, enternasyonal sınıf mücadelesinde efsaneleşti. Başta Latin Amerika olmak üzere, dünyanın birçok ülkesinde Dr. Abimael Guzmán gibi yüzbinlerce devrimci, politik düşüncelerinden dolayı onlarca yıl tutsak edilerek, işkencelerden geçiriliyor. Bu devrimcilerden kimileri, uluslararası hukuka ve insan hakları sözleşmelerine aykırı bir şekilde, tek kişilik hücrelerde izolasyona tabi tutuluyor, “Düşman Hukuk”u uygulanarak aile, avukat görüşleri yasaklanıyor, tutsaklıkları sistematik işkenceye dönüştürülüyor. ABD’de Kara Panterler’den Abu Jamal, Hindistan Komünist Partisi Maoist’lerinden Dr. Saibaba, Fransa’da tutsak olan Filistinli George Abdallah ve Türkiye’de 22 yıldır İmralı adasında tecritte tutulan Kürdistan Özgürlük Hareketi lideri Abdullah Öcalan ve daha niceleri, tıpkı Abimael Guzmán gibi düşünceleri tehlikeli olarak görüldüğü için uzun yıllardır en temel insan haklarından mahrum şekilde hapishanelerde tutulmaktadırlar.

ADGB, açıklamanın sonunda şunları vurguladı:

“Bizler aşağıda imzası bulunan örgütler olarak; 87 yaşındaki Dr. Abimael Guzmán’nın sağlık sorunlarının ciddiyeti bilinmesine rağmen serbest bırakılmayıp tedavisi engellenerek, yaşamını yitirmesine neden olan Peru Devleti’ni protesto ediyoruz. Uluslararası kamuoyunu, Dr. Abimael Guzmán için Peru devletini protesto eylemlerine katılmaya ve tüm siyasi tutsakları sahiplenmeye, onların özgürlüğü için dayanışma içinde olmaya çağırıyoruz.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu