GüncelLGBTİ+

Açlık grevindeki trans mahpus Esra Arıkan mide kanaması geçirdi

Hapishanede yaşadığı hak ihlallerine karşı 5 Ekim’de açlık grevine başlayan trans kadın Esra Arıkan mide kanaması geçirdiği için açlık grevini sonlandırdı.

Bakırköy Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda kalan ve 16 yıldır mahkum olan Esra Arıkan, yaptığı el işleri için hapishane kantininden temin ettiği malzemelerin kaldırılması ve kantin fiyatlarının çok yüksek olması nedeniyle açlık grevine başlamıştı. Arıkan, hem süregelen sağlık sorunları hem de mide kanaması geçirdiği için 5 Ekim’de başladığı açlık grevini sonlandırdı. Durumunun kötüleşmesi nedeniyle grevi sonlandırmak zorunda kalan Arıkan’ın talepleri karşılanmadı. Esra Arıkan Dayanışma Ağı’nın aktardığına göre Arıkan’ın sağlık durumu iyi.

Esra Arıkan’ın hukuki harcamaları ve gündelik ihtiyaçları için finansal dayanışmaya ihtiyacı olduğunu belirten Esra Arıkan Dayanışma Ağı, destek olmak isteyenleri dayanışmaya çağırıyor. Destek olmak için instagram hesabı (esraarikansolidaritynetwork) üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Esra Arıkan Dayanışma Ağı’nın Esra Arıkan’ın durumuna ilişkin yaptığı açıklama:

“Esra Arıkan el işi malzemelerine erişimi için başlamış olduğu açlık grevini sonlandırdı. Esra 16 yıldır tutsak ve bu süreçte haklarını elde edebilmek için birçok kez açlık grevine başvurdu. Hali hazırda sahip olduğu sağlık sorunları, bu uzun ve tekrarlayan açlık grevlerine eklenince Esra mide kanaması geçirdi. Şimdi durumu iyi, herkese selamları var . Fakat kötüleşen durumu nedeniyle grevi sonlandırmak zorunda kalması taleplerinin karşılanmadığı anlamına geliyor.

Esra Arıkan gibi birçok tutsak kantin satışlarındaki kısıtlamalardan etkileniyor. Tutsaklara ihtiyaç duydukları malzemeler sağlanmalı, talepleri dinlenmelidir. Sürecin yakından takipçisi olmaya ve size aktarmaya devam edeceğiz. Bu süreçte Esra’ya yazmak için bize mesaj atabilirsiniz.” (Kaynak: Pembe Hayat)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu