GüncelKadın

25 Kasım’da kadınlar erkek şiddetine karşı sokakta: İl İl eylemler

Türkiye ve Türkiye Kürdistanı'nda kadınlar erkek şiddetine karşı sokakta

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla birçok kentte kadınlar alanlara çıktı. Türkiye ve Türkiye Kürdistanı’nda alanlara çıkan kadınlara bazı bölgelerde polis saldırıları yaşandı.

İSKENDERUN

İskenderun Kadın Platformu ise eski Bit Pazarı’nda açıklama yaptı. “Şiddete, savaşa, erkek egemenliğine, ekonomik krize karşı isyandayız” pankartı ile “Ölmek istemiyoruz” ve “Öldüren sevgi istemiyoruz” dövizlerinin taşındığı açıklamaya çok sayıda kadın katıldı. Kadınlar, çalınan müzik eşliğinde halaya durarak, sık sık “Jin jiyan azadi” ve “Yaşasın kadın dayanışması” sloganlarını attı.

Açıklamada konuşan İskenderun Kadın Platformu Dönem Sözcüsü Filiz Yeşildağ “Türkiye’de 2021’in ilk 10 ayında 326 kadın öldürüldü, Ekim ayında ise bilinen 22 kadın cinayeti yaşandı, 53 kadının şiddete uğradığı için şikâyette bulundu, 9 kadın cinsel şiddete uğradı, 280 kadın ise taciz edildi. Şiddetle mücadelede etkin rol alması gereken siyasi iktidar kadın cinayetleri bir cins kırımına yol açmasına rağmen hiçbir önlem almıyor. Biz kadınlar 25 Kasım’ın mücadele ruhuyla şiddete, emek sömürüsüne, erkek egemenliğine boyun eğmeyeceğimizi bir kez daha ilan ediyoruz” diye belirtti.

RİHA (URFA)

Urfa İl Kadın Platformu, kadınlar erkek şiddetine karşı Haliliye ilçesi Topçu Meydanı’nda bir araya geldi. “Jin jiyan azadi” sloganları ve zılgıtlar eşliğinde meydana gelen kadınlar adına açıklamayı Zeynep Dilek Polat yaptı.

Her türlü şiddet karşısında dayanışma içerisinde olacaklarını vurgulayan Polat, “Yılmadan ve bıkmadan yıllardır söylediğimizi buradan bir kez daha haykırıyoruz; ‘kadına yönelik şiddet münferit değil, politiktir’ ve bu şiddeti önlemenin en önemli yolu da kadın mücadelesinden ve kadın dayanışmasından geçer” diyerek talepleri sıraladı.

Açıklamada konuşan HDP Urfa Milletvekili Ayşe Sürücü ise, faillerin iktidardan güç aldığını dile getirdi. Sürücü, “Biz sonuna kadar İstanbul Sözleşmesi için mücadelemizi yükselteceğiz. İpek Er’in sorumlusu cezalandırılmadı. Üniformalılar cezalandırılmıyor. Biz İpek Er, Gülistan Doku ve katledilen kadınların hesabını soracağız” dedi. CHP PM Üyesi Erbil Aydınlık da, “Bugün kadına yönelik şiddet sadece öldürme değildir. İktidarın politikası kadını eve kapatmaktır, bunu reddediyoruz. İstanbul Sözleşmesi yaşatır diyoruz” dedi.

AMED (DİYARBAKIR)

Dicle Amed Kadın Platformu (DAKAP) öncülüğünde, “Zaman, kadın özgürlük zamanı” şiarıyla Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesinde Dünya Kavşağı’ndan Rojava Parkı’na kadar organize edilen yürüyüş başladı. Yürüyüşe Tevgera Jinên Azad (TJA), DAKAP bileşenleri, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır milletvekilleri Remziye Tosun ile Dersim Dağ, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP)  Eş Genel Başkan Yardımcısı Beycan Taşkıran ile çok sayıda kadın katıldı. Sık sık “Jin jiyan azadî”, “Biji berxwedana jinan”, “Yoksulluğa isyan ediyoruz”, “Hükümet istifa”, “Deniz Poyraz ölümsüzdür”, “Siyasi tutsaklar onurumuzdur”, “Ayşe Gökkan onurumuzdur”, “Leyla Güven onurumuzdur” sloganları atan kadınlar yürüyüşte “Hayatımızdan vazgeçmiyoruz”, “Ölmek istemiyoruz”, “Erkek adalet değil gerçek adalet istiyoruz”, “Kadın cinayetlerini durduracağız” ve “Biz kadınlar her yerdeyiz” dövizleri ve lolipoplarını taşıdı. Kadınlar ayrıca tencere tava ve düdük çalıp ekonomik krizi protesto ederken, yoldan geçen araçlar da korna çalarak kadınlara destek verdi.

Zaman kadın özgürlük zamanı” pankartının gerekçe gösterilerek yürüyüşün engellenmek istendiği eylemde HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Gülistan Atasoy, duruma tepki gösterdi. Gülistan, eril zihniyetin kadınlardan korktuğunu vurgularken, “Saat 16.00’ya kadar izinli olan yürüyüş şu an yasaklanıyor. Bizler pankartımızın ardından yürüyeceğiz” dedi.

SEMSÛR (ADIYAMAN)

Adıyaman İl Kadın Platformu, kentte etkili olan yağışa rağmen Demokrasi Parkı’nda açıklama gerçekleştirdi. Kadınlar adına konuşan Eylem Yıldırım, “Bugün çok daha güçlü ve çok daha örgütlü bir şekilde hayatlarımıza ve haklarımıza sahip çıkıyoruz. Eşitlik ve özgürlük mücadelemizden vazgeçmiyoruz. İsyanımızı büyütüyoruz” diye konuştu.

MUĞLA

Muğla’nın Ortaca ilçesinde kadınlar 25 Kasım için Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya geldi. Açıklamayı kadınlar adına Nejlin Yalçın okudu. Şiddete karşı mücadele çağrısı yapan kadınlar, taşıdıkları “İstanbul Sözleşmesi yaşatır”, “Kadın şiddetine hayır” yazılı dövizlerle şiddete tepki gösterdi.

WAN (VAN)

Van Kadın Platformu, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla basın açıklaması ve yürüyüş düzenledi.

Musa Anter Barış Parkı’nda yapılan eylemde “Kadın yaşam özgürlük”, “Yaşasın kadın dayanışması”, “Edi Besse” lolipoplar taşındı. Açıklamada öncesi parkın etrafı onlarca çevik kuvvet, 5 gözaltı otobüsü, zırhlı araçlar, TOMA ile ablukaya alındı. Parkın önü ise dışarıdan görünmeyecek şekilde polislerce kapatıldı.

Basın açıklamasını okuyan Zeynep Tağtekin, Dünyanın dört bir yanında eşitsizliği, yoksulluğu, savaşları ve şiddeti üreten erkek egemen kapitalizme karşı alanlarda olduklarını söyledi. Tağtekin, “İsyanımızı meydanlara taşımak, kadın dayanışmasının sınırlarını aşan gücüyle buluşmak ve itirazlarımızı hep birlikte daha fazla duyurmak için yine alanlardayız” dedi.

Açıklamanın ardından kadınlar, yaktıkları meşalelerle “Jin jiyan azadî”, “Bijî azadî, bimre koletî”, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” ve “Bijî berxwedana jinan” sloganlarıyla Cumhuriyet Caddesi’ne kadar yürüdü. Yürüyüş, kadınların zılgıtlarıyla sona erdi.

SÎLOPİ

Tevgera Jinên Azad (TJA) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak Kadın Meclisi, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında Şırnak’ın Silopi ilçesinde bulunan Sanat Sokağı’nda yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüşe HDP Şırnak Milletvekili Nuran İmir, Barış Anneleri Meclisi üyeleri, HDP il ve ilçe örgütleri ile çok sayıda kadın katıldı.

Eylemde konuşan HDP Milletvekili Nuran İmir, AKP ve MHP iktidarının yeni bir sistem yaratmak istediğini belirtti. İmir, tekçi zihniyet, tekçi devlet ve tekçi dil sisteminin yaratılmak istendiğine söyledi. İmir, bu sistemden kaynaklı her gün kadınların katledildiğini dile getirerek, “Kadınları katleden erkekler, AKP iktidarı tarafından korunuyorlar. Ülkemizde yürütülen kirli savaşlardan kaynaklı binlerce kadın, çocuk ve yurttaşın ölümüne neden oluyor. Ve bundan kaynaklı da memleketlerini bırakmak zorunda kalıyorlar. Bununla beraber ülkede bir ekonomik kriz yaşanmakta ve ülkemizdeki ormanlar yakılıyor. Her alanda kadına ve yaşamımıza saldırılar yapılıyor. Özellikle Kürt kadınları şahsında tüm Kürt halkına yönelik yapılıyor bu saldırılar. Kadın mücadelesi şahsında Kürt mücadelesini ve varlığını yok etmek istiyorlar. Yaşam nasıl ki kadınlar tarafından yaratılıyorsa, özgürlük ve barış da kadın mücadelesi ile var olacak” dedi.

Açıklamanın ardından kadınlar, “Bimre îxanet, bijî Kurdistan”, “Bijî Berxwedana jinê”, “Erd diheje, jinên Botan dimeşe”, “Jin şer naxwazin, aştiyê dixwazin” sloganları ile Sanat Sokağı’ndan HDP Silopi ilçe binasına doğru yürüdü.

ANKARA

Ankara’da kadınlar, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde meydanlardan haykırdı: İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz!Ankara Sakarya Meydanı’nda bir araya gelen kadınlar, ellerinde “Ölmek var dönmek yok”, “Kadın cinayetleri politiktir”, “Kadınlar birlikte güçlü”, “Katilleri koruma, katliamı engelle” dövizleri taşıdı, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz”, “Hükümet istifa” sloganları attı.

Kadınlar, ayrıca erkekler tarafından öldürülen kadınların isimlerini okuyarak, ‘isyan’ diye haykırdı. Alanda kadınlar tarafından taşınan Esna Hankulu’nun katil zanlısı Ümitcan Uygun’un fotoğrafının bulunduğu dövize yazılan ‘katil’ yazısı ise dikkat çekti.

Ankara Kadın Platformu tarafından yapılan basın açıklamasında, “Şiddetin her türlüsüne karşı, dünyanın dört bir yanından kadınların isyanı büyüyor. 2021 yılında, ‘İstanbul Sözleşmesi bizim ve asla vazgeçmiyoruz, sokaklarda uygulatacağız dedikten sonraki ilk 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nü, erkek ve devlet şiddeti karşısında birbirimiz için isyanı büyüterek karşılıyoruz” ifadelerine yer verildi.

 

Yapılan açıklamada, dünyada dinsel baskılarla kadınların bedenlerine ve yaşamlarına, LGBTİ+ların var oluşuna yönelik saldırıların arttığı ifade edildi. “Fetvalarla bizim yaşamımızı kuşatmaya çalışan Diyanet’in karşısına dikiliyoruz” denilen açıklamada, “Diyanet kapatılsın! Yaşamlarımıza saldıran kontrgerilla ittifakının karşısına dikiliyoruz: İttifakınız bozulacak, kadınlar yaşayacak. Kadın düşmanı tekmili birden tüm erkekliğin karşısına dikiliyoruz: Uykularınız kaçsın, erkek ve devlet şiddeti son bulacak! İstanbul Sözleşmesi’nin fesih kararına karşı isyandayız! Her türlü yasağa ve baskıya karşı isyandayız! Her gün erkek devlet şiddetiyle katledilen kadınlar için isyandayız! ‘Ev işi kadın işidir’ diyen ataerkiye karşı bakım hizmetlerinin toplumsallaştırılması için isyandayız!” denildi.

GÜNCELLENECEK…

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu