EmekGüncel

130 bin metal işçisi hakkı için fabrikalarda eylemde

Sendikalar bu zamana kadar işçilerin bu talebine yanıt vermezken, MESS önce yüzde 12, sonra yüzde 17 zam dayatmasında bulunmuştu. Toplu iş sözleşmeleri yaklaşık 130 bin metal işçisini kapsıyor

Türk Metal, Birleşik Metal-İş ve Özçelik-İş ile MESS arasında yürütülen toplu sözleşme görüşmelerinde MESS’in yüzde 12 zam dayatmasında bulunmasıyla uyuşmazlık tutulmuş, metal işçileri ise fabrikalarda uyarı eylemlerine başlamıştı.

27 Ağustos tarihinde başlatılan bu görüşmelerde, 31 Ağustos’ta biten toplu iş sözleşmesi sonrası müzakere sürecinde MESS’in ilk 6 ay için yüzde 12, altı aylık diğer üç periyot için enflasyon oranında artış önerisi Birleşik Metal-İş tarafından reddedildi.

Toplu iş sözleşmesi sendikanın 209 bin üyesinden 109 binini kapsıyor.

Bu işçilerin örgütlü olduğu işyerleri arasında Türkiye’nin en büyük otomotiv üreticisi kuruluşları Renault, Ford Otosan, Tofaş’la birlikte Mercedes, MAN, Türk Traktör, Arçelik, Bosch, Otokar ve bu şirketlerin yan sanayileri de yer alıyor.

7 Aralık tarihinde Birleşik Metal-İş tarafından yapılan açıklamada, MESS’e tepki gösterilmiş, sefalet zammı önerisinin kabul edilmeyeceği, görüşme sürecinin bittiği ve uyuşma sağlanamadığı aktarılmıştı.  Yapılan açıklamada, uyuşmazlık tutanağı tutulduğu, sürecin arabulucu ile devam edeceği bildirilmişti.

MESS’in yeni teklifi yüzde 17 oldu

Eylemler devam ederken Türk Metal ise grev kararı aldığını açıklamıştı. Eylemler sürerken üç sendikaya görüşme çağrısı yapan MESS’in, 27 Aralık’ta gerçekleşen toplantıda yeni teklifi yüzde 17 oldu. Türk Metal, Birleşik Metal-İş ve Özçelik-İş ise bu teklifi kabul etmediğini açıkladı.

Birleşik Metal İş tarafından yapılan açıklamada, “MESS’in yapmış olduğu yeni ücret teklifi ile bu sözleşmenin masa da bitme olasılığı zayıflamıştır. Bunun anlamı metal işçilerini greve davet etmektir. Resmi arabulucu raporu 23 Aralık günü sendikamıza ulaşmış olup, süreç grev aşamasındadır.” denilerek patronların ellerini cebine atması ve işçilerin haklı taleplerinin kabul edilmesi çağrısı yapılmıştı.

2 Ocak’ta Kocaeli’de bir miting düzenleyeceğini duyuran Türk Metal’in grev tarihini ise burada açıklaması bekleniyor.

Türk Metal Sendikası, Birleşik Metal İşçileri Sendikası ve Çelik-İş Sendikası’nın 2018 yılının Ocak ayında almış olduğu grev kararı o dönem bakanlar kurulu kararıyla ertelenmişti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu